Tgrt Haber
16 Şubat 2024 17:14 - Güncelleme : 16 Şubat 2024 17:31

Çukurca tahini coğrafi işaret aldı

Hakkari'nin severek tüketilen Çukurca tahini coğrafi işaret tescili aldı. Hakkari'de toplamda 11 ürün tescilli hale getirildi. 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: Anadolu Ajansı
Çukurca tahini coğrafi işaret aldı
Hakkari,Çukurca,coğrafi işaret,

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki geleneksel lezzetlerden biri olan tahin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak lezzetine ün kattı.

Kaymakamlık ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (DAKA) iş birliğiyle gerçekleştirilen başvuru sürecinin ardından, 15 Şubat 2024 tarihli ve 167 sayılı Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde bu özel ürünün tescillendiği duyuruldu.

Coğrafi işaret tescili, Çukurca tahinine özgü üretim yöntemlerini ve kalitesini resmi olarak tanıyarak, bölgenin kültürel mirasının korunmasına ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak. 

Çukurca tahini coğrafi işaret aldı - 1. Resim

TESCİLLİ ÜRÜN SAYISI YÜKSELDİ 

2024'te Hakkari için tescil edilen ilk coğrafi işaretli ürün olan tahinle beraber tescilli ürün sayısı 11'e yükseldi.

Geleneksel yöntemlerle üretilen tahin, ilçede yetişen ve taş değirmende öğütülen susam kullanılarak üretilen ürün olarak öne çıkıyor.

Susamlar meşe odunu ateşinde kavrularak su ile dönen taş değirmende öğütülüyor. Bu nedenle tortu ve üst kısmında yağ tabakası oluşmayan Çukurca tahini, koyu kahverengi tonlarında olup akışkan kıvamlı olarak biliniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...