Tgrt Haber
19 Aralık 2023 11:53 - Güncelleme : 19 Aralık 2023 12:05

Bakanlık Yargı dizisi için harekete geçti: RTÜK'e şikayet

Başrollerini Kaan Urgancıoğlu ile Pınar Deniz'in paylaştığı Uğur Polat, Uğur Arslan gibi oyuncuların kadrosunda olduğu Yargı dizisi bu haftaki bölümünde büyük bir suç çetesinin perde arkasını gösterdi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı RTÜK'e "Yargı" dizisinin bu hafta yayınlanan bölümü ile ilgili şikayette bulundu.

Editör: Murat Makas / Kaynak: Anadolu Ajansı
Bakanlık Yargı dizisi için harekete geçti: RTÜK'e şikayet
RTÜK,Yargı dizisi,Pınar Deniz,Kaan Urgancıoğlu

Senaryosunu Sema Ergenekon'un kaleme aldığı reytinglerde zirvede olan Yargı dizisinin bu haftaki bölümünde çok tehlikeli bir suç çetesine bir adım daha yaklaşıldı. Seçil karakterinin hikayesi izleyicilerin kalbini paramparça ederken, heyecanın yüksek olduğu bölüm sosyal medyanın da gündemindeydi. 

RTÜK'E ŞİKAYET

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu haftaki bölümünün, çocukların psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle "Yargı" dizisi hakkında Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) şikayette bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bir televizyon kanalında yayımlanan dizinin bir bölümünde, "bakanlığa bağlı çocuk bakım kuruluşlarında büyüyen çocukların istismar edildiği, kuruluşlarda görevli personelin organize suç örgütü üyesi olup çocukların istismarına zemin hazırladığı" iddiasının işlendiğinin belirlendiği kaydedildi.

Bakanlık Yargı dizisi için harekete geçti: RTÜK'e şikayet

ÇOCUK PSİKOLOJİSİNE ZARAR

Açıklamada, bu iddianın çocuğun yüksek yararı çerçevesinde milli ve manevi değerleri gözeterek, bilimsel veriye dayalı hizmet veren bakım kuruluşları ile buralardaki çocukların psikolojilerine zarar verebileceğinin değerlendirilmesi üzerine harekete geçildiği bildirildi.

Bakanlık Yargı dizisi için harekete geçti: RTÜK'e şikayet

Dizinin söz konusu bölümüne yönelik RTÜK'e verilen şikayet dilekçesinde, dizilerde işlenen konu ve olaylarda korunma altındaki çocukların örselenmesine sebebiyet verilmemesinin ve bakanlık hizmet, politika ve modellerine hassasiyetle yaklaşılmasının öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Açıklamaya göre çocuğun üstün yararı ilkesi doğrultusunda yürütülen çalışmalarda, bakanlığın tüm mecralarda çocuk haklarını savunduğu kaydedilen dilekçede, "Bakanlığımızın hizmetleri ve çocuklarımız hakkında olumsuz yayınlarla kamuoyunda infial oluşturan bu gibi durumlar, toplumun vicdanını oldukça rahatsız etmektedir." ifadesine yer verildi.

Bakanlık Yargı dizisi için harekete geçti: RTÜK'e şikayet

Açıklamada ayrıca, Bakan Mahinur Özdemir Göktaş'ın daha önce gazetecilere, RTÜK ile ailenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik işbirliği kapsamında yakın zamanda dizi yapımcılarıyla bir araya gelerek bu konulardaki hassasiyetlerini ifade edeceğini söylediği de hatırlatıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...