Tgrt Haber
24 Ağustos 2021 00:14

UNICEF korkunç tabloyu paylaştı: Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Yemen’de yaşanan iç savaşın korkunç bilançosunu açıklandı. Her 10 dakikada bir çocuğun yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybettiğini belirtti.

UNICEF korkunç tabloyu paylaştı: Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor
Yemen,İç savaş,UNICEF,BM,Çocuk,Ölüm

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, Yemen'deki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyine brifinginde, sadece bu yıl özellikle Hudeyde ve Marib çevresinde devam eden çatışmalarda 1,6 milyon çocuğun yerinden edildiğini söyledi.

400 BİN ÇOCUK ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Yemen'de 11,3 milyonu çocuk, yaklaşık 21 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğuna dikkati çeken Fore, "2,3 milyon çocuk aşırı derecede yetersiz besleniyor ve yaklaşık 400 bin çocuk aşırı derecede yetersiz beslenme yüzünden ölüm riskiyle karşı karşıya. Her 10 dakikada bir çocuk yetersiz beslenme ve aşıyla önlenebilecek hastalıklar yüzünden ölüyor." dedi.

BM Yemen Özel Temsilciliği görevini İsveçli diplomat Hans Grundberg'e devredecek olan Martin Griffiths de Yemen'deki kıtlık riskine dikkati çekerek yaklaşık 5 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu söyledi.

UNICEF korkunç tabloyu paylaştı: Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor

NÜFUSUN YÜZDE 80'İ KORUNMAYA İHTİYAÇ DUYUYOR

Ülkede yedinci yılına giren çatışmalarda, binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Yemen'de, iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı. BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...