Tgrt Haber
12 Eylül 2023 17:20 - Güncelleme : 12 Eylül 2023 17:23

Gizemlerle dolu yeraltı şehri... Kayseri'den Kapadokya'ya kadar gidiyor: Tam 376 km uzunluğunda

Türkiye'nin birçok kentinde bulunan yeraltı şehirleri gizemini korumaya devam ediyor. Onlardan biri de Kayseri'de yer alıyor. 376 kilometrelik tünel Talas ilçesinden başlayıp Kapadokya'ya kadar uzanıyor.

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Gizemlerle dolu yeraltı şehri... Kayseri'den Kapadokya'ya kadar gidiyor: Tam 376 km uzunluğunda
,Gizem,Şehir,Kayseri,Kapadokya

Türkiye'nin birçok bölgesinde bulunan tüneller büyük bir gizemi de içinde barındırıyor. Onlardan biri de Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunan evlerin hemen hemen hepsinin altından geçen yeraltı şehri... Gizemini korumaya devam eden ve 376 kilometre uzunluğunda olduğunu belirtilen tünelin Kapadokya’ya kadar gittiği Kapadokya’dan Aksaray’a, oradan da Kırşehir’deki Dulkadirli’ye kadar uzandığı söyleniyor.

ALIŞVERİŞ MERKEZİ KURMUŞLAR

Bölgenin zamanında ticaret merkezi olduğunu kaydeden dönemin Belediye Başkanı Mustafa Aksu, "Zamanında Zincidere’ye gelen toplum 250 tane konak yapmışlar. Zengin bir bölgeymiş, ticaret yapmışlar. O zamanlar İç Anadolu’nun pamuk borsası Zincidere olmuş. Kayıtlarda, 1873 yılında burada 52 tane pamuk tüccarı var. Bakıyorsunuz 8 tane eczane, fırın var. Böyle bir alışveriş merkezi kurmuşlar buraya" diye konuştu.

"BÜTÜN EVLERİN İÇİNE UĞRUYOR"

Yer altı şehri hakkında bilgiler veren Aksu; "Yer altı şehrinin esas başlangıç merkezi Zincidere Komando Tugayı içerisinde bulunan manastırdır. Evvela Zincidere’deki bütün evlerin içine uğruyor. Buradan Kapadokya’ya gidiyor o yol. Kapadokya’dan Aksaray’a, oradan Kırşehir’deki Dulkadirli’ye kadar uzanan bir yol. Yer altı yollarının toplam uzunluğu 376 kilometre" ifadelerini kullandı.

Gizemlerle dolu yeraltı şehri... Kayseri'den Kapadokya'ya kadar gidiyor: Tam 376 km uzunluğunda

"O ZAMANLARDA NAKİLLERİ HEP YER ALTINDAN YAPIYORLARMIŞ"

Tünellerin savunma amaçlı yapıldığına dikkat çeken Aksu, "Yer altında saklanması kolay. Isınma da kendiliğinden oluyor zaten, yazın da serin oluyor. Halk böyle yer altında yaşıyor. Savunma için de kullanılıyor, yer altına inince kimse bulamıyor. Manastırdan 4 tane yol ayrılıyor. Birisi Zincidere’ye geliyor, birisi Tomarza’ya gidiyor 82 kilometre, birisi Turan’a gidiyor. Turan’da ayrılıyor; birisi Ağırnas’a, birisi Bürüngüz’e, birisi de Gesi’ye gidiyor. Gesi’den Tavlusun’a oradan da Battalgazi’de birleşiyor. O zamanlar nakilleri hep yer altından yapmışlar güvenlik açısından" dedi.

Gizemlerle dolu yeraltı şehri... Kayseri'den Kapadokya'ya kadar gidiyor: Tam 376 km uzunluğunda

Tünellerin bir çok evden geçtiğini ancak vatandaşların zamanla duvar örerek kapattığını da sözlerine ekleyen Mustafa Aksu; "Yer altında olduğu için birçok eve uğramış. Herkes kendisi başka yerden kimse gelmesin diye duvar örmüş" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...