Tgrt Haber
24 Şubat 2024 20:05 - Güncelleme : 24 Şubat 2024 20:20

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı!

Türk savunma sanayisinin gururu Baykar, AKINCI TİHA'nın yeni versiyonu AKINCI-C'nin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. 2 adet 850HP'lik motora sahip olan AKINCI-C, 1700 HP gücüyle sınıfının en etkili ve kabiliyetli muharip platformu olacak.

Editör: Furkan Günler / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
,,Test,Türkiye,Savunma Sanayi

Türkiye'nin savunma sanayi atılımları dünyanın dikkatini çekmeye devam ederken Selçuk Bayraktar'dan AKINCI-C'nin ilk uçuşuna dair bir paylaşım geldi.

Baykar tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), gelişimine devam ediyor. İlk olarak Ukrayna üretimi 450HP’lik Al-450T motorunu kullanan AKINCI-A konfigürasyonuyla kullanıma giren AKINCI TİHA’nın, Pratt&Whitney üretimi 750HP’lik PT6A-135A motorunu kullanan AKINCI-B konfigürasyonu da geliştirilmişti. Son olarak AKINCI TİHA’nın 850HP’lik motorlar ile teçhiz edilen AKINCI-C konfigürasyonu geliştirildi.

Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından "Gökyüzünün AKINCI’larına Yeni Güç!" notu ile AKINCI'C'nin ilk uçuş videosunu paylaştı.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 1. Resim
BAYRAKTAR AKINCI 1700 HP GÜCÜNDE

Bayraktar AKINCI C, 2 X 850 HP olmak üzere toplamda 1700 HP sahip olduğu güç ile sınıfının en etkili ve kabiliyeti muharip platformu olacak. Bugün gerçekleştirilen test faaliyetinde Bayraktar AKINCI-C, 1 saatten fazla havada kaldı. Uçuş sırasında aerodinamik parametre adımları başarıyla test edildi.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 2. Resim

TEK SEFERDE EN BÜYÜK İHRACAT ANLAŞMASI

İlk uçuşunu 6 Aralık 2019’da yapan Bayraktar AKINCI TİHA, 29 Ağustos 2021’de envantere girdi. Yakın dönemde 2X450 HP gücündeki Bayraktar AKINCI A ve 2X750 HP gücündeki Bayraktar AKINCI B, Türk güvenlik güçlerinin yanı sıra başta Azerbaycan olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin envanterine de katılmaya başladı.

Azerbaycan envanterine giren Bayraktar AKINCI TİHA’nın 9 Şubat’ta gerçekleştirdiği ilk uçuşunu Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar birlikte izledi. Suudi Arabistan Krallığı ile geçen yıl yapılan ihracat ve iş birliği anlaşması, Cumhuriyet tarihinde Türk savunma ve havacılık sanayisinin tek seferde yaptığı en büyük ihracat anlaşması oldu.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 3. Resim

ASELFLIR-500 İLE VURDU

22 Şubat’ta icra edilen test kapsamında Bayraktar AKINCI, Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’ni kullanarak deniz üstünde seyreden Albatros İDA’yı başarıyla imha etti.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 4. Resim

40 BİN UÇUŞ SAATİ

Türkiye’nin ilk milli insansız hava araçlarını üreten Baykar’ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar AKINCI TİHA, 40 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 5. Resim

3 ÜLKEYİ UÇARAK GEÇTİ

45 bin 118 feet ile milli havacılık irtifa rekoruna sahip olan Bayraktar AKINCI, 2023 yılında 3 ülkeyi uçarak geçmek suretiyle Bakü’ye gitti. Bu uçuş için Tekirdağ-Çorlu’dan havalanan TİHA, Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan’ı bir uçtan bir uca katetti. Ayrıca, 2022 yılında Efes Tatbikatı kapsamında Batman’dan kalkarak İzmir’deki hedefleri başarıyla vurmuştu.

Türkiye'nin gücüne güç katacak! Selçuk Bayraktar paylaştı: AKINCI-C adeta şahlandı! - 6. Resim

HAVACILIĞIN İHRACAT ŞAMPİYONU

Başlangıçtan bugüne tüm projelerini öz kaynakları ile yürüten Baykar, 2003 yılındaki İHA Ar-Ge sürecinin başlangıcından itibaren tüm gelirlerinin %83’ünü ihracattan elde etti. 2021 ve 2022 yıllarında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından 2023’te de sektörün ihracat şampiyonu olduğu açıklanan Baykar, geçen yıl 1.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Son yıllarda gelirlerinin %90’ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, 2023’te savunma ve havacılık sektöründeki ihracatın 3’te 1’ini tek başına yaptı. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülke ile olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...