Tgrt Haber
15 Şubat 2024 12:10 - Güncelleme : 15 Şubat 2024 12:11

Siyasi dezenformasyonun ardı arkası kesilmeyen TikTok'tan yeni karar! Seçim öncesi harekete geçildi

Çeşitli siyasi dezenformasyonlarla gündeme gelen TikTok, tartışmalara neden olan bu videolar için yeni adım attı. Çinli video platformu artık dezenformasyon ile mücadele edecek.

Editör: Okan Güleş / Kaynak: TRT Haber
Siyasi dezenformasyonun ardı arkası kesilmeyen TikTok'tan yeni karar! Seçim öncesi harekete geçildi
TikTok,ByteDance,sahte haber

Sosyal medya platformu TikTok'un sahibi ByteDance, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Haziran ayında gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi sahte haberlerle mücadele etmek için 27 ülkede yerel dil desteği sağlayacağını duyurdu.

Çinli video platformu, bireysel yerel dil "seçim merkezlerinin" ilk olarak 2021'de başlatılan ve geçen yıl Yunanistan, Hollanda, Polonya, Slovakya ve İspanya'nın sandık başına gitmesiyle hızlanan çalışmalara dayandığını aktardı.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve politikacılar, yanlış bilgilerin yayılmasından ve yapay zeka tarafından oluşturulan deepfake'lerin seçimleri ve özellikle sosyal medya platformlarının rolünü etkilemek için kullanılmasından endişe duyuyor .

Firma, Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin yaklaşık yüzde 30'unun TikTok kullandığını söyledi.

Öte yandan TikTok'un Güvenlik Başkanı Kevin Morgan bir blog yazısında, "Gelecek ay, insanların gerçeği kurgudan kolayca ayırabilmesini sağlamak için 27 AB üye ülkesinin her biri için uygulama içi yerel dilde bir Seçim Merkezi başlatacağız. Yerel seçim komisyonları ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışan bu Seçim Merkezleri, topluluğumuzun güvenilir ve yetkili bilgileri bulabileceği bir yer olacak" dedi.

Şirket, şeffaflığı ve hesap verebilirliği artırmak için önümüzdeki aylarda özel dezenformasyon raporları sunacak.

 

Kaynak: TRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...