Tgrt Haber
29 Şubat 2024 23:50 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 23:51

Hükümet harekete geçti! Çin dahil akıllı otomobillere soruşturma

ABD, Çin dahil yabancı üretim akıllı otomobilleri soruşturacak. ABD Başkanı Joe Biden hükümeti, ulusal güvenlik endişesiyle hassas bilgiler toplayabildiği belirtilen Çin dahil, yabancı ülkelerin ürettiği "akıllı otomobillerin" soruşturulacağını duyurdu.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: Anadolu Ajansı
Hükümet harekete geçti! Çin dahil akıllı otomobillere soruşturma
otomobil,araba,ABD

Akıllı otomobiller her geçen gün yayılırken, bazı endişeleri de beraberinde getiriyor. ABD, Çin'in casusluk yapabileceğinden endişe duyduğu için Çin ve diğer yabancı ülkeler tarafından üretilen "akıllı arabaları" soruşturacak.

“HASSAS BİLGİLER TOPLANIYOR”

Beyaz Saray, Biden'ın konuya ilişkin yazılı açıklamasını yayımladı. Biden, Çin yapımı "akıllı otomobillere" telefonlara bağlanılması nedeniyle ulusal güvenlik endişesiyle hassas bilgiler toplayabildiği belirtilen bu otomobillerin soruşturulacağını ifade etti.

Hükümet harekete geçti! Çin dahil akıllı otomobillere soruşturma - 1. Resim

“ULUSAL RİSK” ENDİŞESİ

Çin'in "adil olmayan yöntemlerle otomobil piyasasına hükmetmekte kararlı olduğunu" aktaran Biden, "Çin'in politikaları piyasamızı kendi otomobilleriyle doldurabilir. Bu da ulusal güvenliğimiz için risk teşkil eder. Böyle bir şeyin olmasına izin vermeyeceğim." ifadelerini kullandı.

Biden, Çin gibi "endişeye neden olan" ülkelerin teknolojisine sahip araçların soruşturulması ve gerekli önlemleri alınması için Ticaret Bakanlığına talimat verdiğini kaydetti.

Hükümet harekete geçti! Çin dahil akıllı otomobillere soruşturma - 2. Resim

Beyaz Saraydan yapılan başka bir açıklamada, Çin üretimi "akıllı otomobillerin" verilere erişim sağlaması halinde yeni güvenlik açıkları ve tehditlerine neden olabileceği belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...