Tgrt Haber
24 Şubat 2024 02:00 - Güncelleme : 24 Şubat 2024 02:00

Güneş sisteminde yeni keşif! Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit edildi

Neptün ve Uranüs etrafında daha önce bilinmeyen uydular tespit edildi. Yeni keşiflerle Neptün'ün uydu sayısının 16'ya, Uranüs'ün ise 28'e yükseldi.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı
Güneş sisteminde yeni keşif! Neptün ve Uranüs etrafında yeni uydular tespit edildi
uydu,Neptün,Uranüs,gezegen

Güneş sisteminde yeni keşifler meydana geldi. Hawaii ve Şili'deki teleskoplar tarafından daha önce bilinmeyen uydular tespit edildi.  Buna göre, gök bilimciler, Neptün'ün etrafında dönen 2 uydunun yanı sıra Uranüs'ün etrafında da bir küçük uydu daha olduğunu ortaya çıkardı.

BİR TURU 27 YILDA TAMAMLIYOR

Washington'daki Carnegie Bilim Enstitüsünden gök bilimci Scott Sheppard, küçük uydunun Güneş'ten en uzak buzlu gezegen olan Neptün'ün etrafında bir turu yaklaşık 27 yılda tamamladığını söyledi.

Sheppard, henüz keşfedilmemiş çok sayıda küçük uydular olabileceğini de ifade etti. Tahmini çapı 8 kilometre olduğu belirtilen Uranüs'ün yörüngesindeki yeni uydunun ise muhtemelen gezegenin uyduları arasında en küçüğü olabileceği kaydediliyor. 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...