Tgrt Haber
22 Kasım 2023 12:21 - Güncelleme : 22 Kasım 2023 15:37

Bilim adamları erkekler için çareyi fındıkta buldu... Günde 2 avuç bile yetiyor, işte bilinmeyen faydası

Bilim adamları, yapılan çalışmalar sonucunda fındıkların erkekler üzerindeki önemli bir etkisini ortaya çıkardı. Günde 2 avuç bile yetiyor.

Editör: Okan Güleş / Kaynak: newatlas
Bilim adamları erkekler için çareyi fındıkta buldu... Günde 2 avuç bile yetiyor, işte bilinmeyen faydası
bilim,fındık,sağlık

Erkeklerin sağlık açısından en büyük sorunlarından biri doğurganlık. Kısırlık ülkemizde çok yaygın olmasa da, dünyanın dört bir yanında bunu yaşayan binlerce, hatta milyonlarca insan var. Ancak bunun önlemini bazı gıdalarla alabilmek mümkün.

Bilim adamlarının araştırmasına göre günde en az iki avuç fındık yemek, genç, sağlıklı erkeklerde sperm kalitesini artırıyor. Bu da doğal olarak doğurganlığın da artırılması anlamına geliyor.

GÜNDE İKİ AVUÇ FINDIK YEMEK, DOĞURGANLIĞI ARTIRIYOR

Kısırlık çiftler üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Özellikle duygusal strese, depresyon, kaygı ve düşük özgüven bunların başında geliyor. Kısırlığın artması ile birlikte bunun üzerine yapılan araştırmalar da arttı. Kolay yoldan önlemini alabilecek pek çok yöntem mümkün; fındık ise bunların arasında en etkili olarak görünüyor. 

Monash Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada uzmanlar, kuruyemiş yemenin sperm kalitesini ve doğurganlığı artırdığı sonucuna vardı. 

Bilim adamları erkekler için çareyi fındıkta buldu... Günde 2 avuç bile yetiyor, işte bilinmeyen faydası

Çalışmanın yazarlarından Nicole Kellow, "İncelediğimiz çalışmalarda, erkeklerin sperm kalitesinde önemli gelişmeler elde etmek için her gün sadece 60-75 gram fındık tüketmeleri yeterli". Bu da günde sadece yaklaşık iki avuç fındık anlamına geliyor" dedi.

Bu çalışma 875 katılımcı ile yapıldı ve bunlardan 646’sı erkek, 229’u ise kadındı. Söz konusu çalışma meta-analize dahil edildi. 

Her iki RKÇ'de de benzer yaş aralığında (18 ila 35), tipik bir Batı tarzı diyet uyguladığını bildiren 223 sağlıklı erkek yer aldı. 

Çalışmalardan birinde katılımcılar 12 hafta boyunca günde 75 g bütün, kabuklu İngiliz cevizi yerken; diğerinde ise deney grubuna 14 hafta boyunca 30 g ceviz, 15 g badem ve 15 g fındıktan oluşan 60 gramlık bir karışım yapıldı.

Çalışmalar, Batı diyetinin bir parçası olarak günde en az iki avuç fındık tüketmenin canlılık, hareketlilik ve morfoloji gibi sperm kalitesi belirteçlerini iyileştirdiğini ortaya koyarken, sperm konsantrasyonu üzerinde ise bir etkisi olmadığı sonucuna vardı.

Kaynak: Newatlas 

Kaynak: newatlas
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...