Tgrt Haber
01 Mart 2024 10:14 - Güncelleme : 01 Mart 2024 10:14

Adobe'dan metinden müzik oluşturan yapay zeka: Project Music GenAI Control

Metinden görüntü ve video oluşturma araçları kadar, metinden müzik oluşturma uygulamaları da bir hayli popüler. Google ve Meta'dan sonra Adobe da birkaç kelime yazarak müzik üretebilen yapay zeka aracını tanıttı.

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: The Verge
Adobe'dan metinden müzik oluşturan yapay zeka: Project Music GenAI Control
adobe,metinden müzik oluşturma programı,yapay zeka

Photoshop, Premiere Pro, Illustrator gibi popüler uygulamaların geliştiricisi olan Adobe, herhangi bir profesyonel ses deneyimi olmadan müzik oluşturma ve özelleştirme imkanı sunan "Project Music GenAI Control" isimli yapay zeka aracını tanıttı.

ABD'nin Brooklyn şehrinde düzenlenen Hot Pod Zirvesi'nde duyurulan Project Music GenAI Control, en basit tabiriyle bir metinden müzik oluşturma programı olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar sadece birkaç kelime yazarak müzik oluşturabiliyor ve Audition gibi özel yazılımlar kullanmadan bu müziği düzenleyebiliyor.

BİRKAÇ KELİME GİRMEK YETERLİ OLUYOR

Kullanıcılar, "mutlu dans" veya "hüzünlü caz" gibi belirli bir tarzda müzik üretecek bir metin komutu girerek başlarlar. Adobe, entegre düzenleme kontrollerinin kullanıcıların bu sonuçları özelleştirmesine, yinelenen desenleri, tempoyu, yoğunluğu ve yapıyı ayarlamasına olanak tanıdığını söylüyor.

İçerik oluşturmak için arka plan parçaları veya arka plan müziği gibi şeylere ihtiyaç duyan kişiler için müzik bölümleri yeniden karıştırılabilir ve ses, tekrarlanan bir döngü olarak oluşturulabilir.

UZUNLUĞU AYARLANABİLİYOR

Adobe ayrıca, parçanın sabit bir animasyon veya podcast bölümleri gibi yayınlar için yeterince uzun olmasını isteyenlere, aracın oluşturulan sesi "bir referans melodiye göre" ayarlayabileceğini ve ses kliplerinin süresini uzatabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte aracın herhangi bir sesin referans materyal olarak doğrudan yüklenmesine izin verip vermeyeceği veya kliplerin ne kadar süreyle uzatılabileceği açık değil.

PROJE DAHA GELİŞTİRİLME AŞAMASINDA

Son olarak, Adobe tarafından verilen bilgiye göre, Project Music GenAI Control aracı, oluşturulan sesin düzenlenebileceği bir kullanıcı arayüzüne (UI) henüz sahip değil. Proje geliştirilme aşamasında tutuluyor ve ne zaman genel kullanıma açılacağı belirtilmedi.

Kaynak: The Verge
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...