Tgrt Haber
26 Şubat 2024 23:06 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 23:17

Eskişehir'de Emrah Altun aday gösterilmediği için 250 üye partiden istifa etti

2020 yılından beri Yeniden Refah Partisi Tepebaşı İlçe Başkanı olan ve parti genel başkanı tarafından Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olarak tanıtılan Emrah Altun, kendisinden ve ekibinden habersiz Tacettin Sarıoğlu’nun aday gösterilmesi üzerine 250 kişiyle birlikte istifa ederek bağımsız aday oldu.

Editör: Enes Köseoğlu / Kaynak: İhlas Haber Aajansı
Eskişehir'de Emrah Altun aday gösterilmediği için 250 üye partiden istifa etti
Yerel Seçim,Eskişehir

Yeniden Refah Partisi Tepebaşı İlçe Başkanlığı, parti genel başkanı Dt. Fatih Erbakan'ın elini kaldırarak Tepebaşı Belediye Başkan Adayı olarak ilan ettiği Emrah Altun'un haberi olmadan aday değişikliği yaparak Tacettin Sarıoğlu'nu aday gösterdi.

KENDİSİNDEN SONRA BAŞKASI ADAY GÖSTERİLDİ, 250 KİŞİ İLE İSTİFA ETTİ

Başlangıçta habere inanmayan Altun, bilgiyi genel merkezden teyit ettirdikten sonra il ve ilçe yönetimi ile birlikte yaklaşık 250 kişiyle istifa ederek bağımsız adaylığını duyurdu.

Partilerinin önceki dönemlerde AK Parti kökenli isimlerle çalışmasının kendilerini üzdüğünü belirten Altun, mahcup olduklarını ifade ederek yaşanan gelişmelere tepki gösterdi.

"ADAY BİZDİK VE BÖYLE BİR ADAY DEĞİŞİKLİĞİNDEN HABERİMİZ YOKTU"

Başından geçen süreci anlatan bağımsız Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Emrah Altun, şunları söyledi:

24 Kasım 2024 tarihinde Ankara'da Yeniden Refah Partisi'nin genel merkezinde, Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan tarafından aday tanıtım toplantısında belediye başkanı aday olarak tanıtıldım. Orada Genel Başkanımız elimizi de kaldırmak suretiyle bizim belediye başkan adayı olduğumuzu bütün Türkiye kamuoyuna ilan etti. Yeniden Refah Partisi'nin resmi sayfasında da ‘2024 Yeniden Refah Partisi büyükşehir, il, ilçe, belde, belediye başkan adaylarımız hayırlara vesile olsun’ diyor. İlk karede de biz varız. Biz burada aday olarak ilan edildik, 2 ay boyunca çalışmalarımızı sürdürdük ve sahalarda gezdik. Sürekli kendimizi belediye başkan adayı olarak tanıttık. Sokak sokak, kapı kapı gezdik. Televizyon programlarına çıktık. Sosyal medya hesaplarımızdan bir sürü çalışmalar yaptık. Yine bu şekilde sahada çalışma yaparken 30 Ocak 2024 tarihinde Eskişehir'in yerel basınına bir haber düştüğünü gördük. Bu haberin içeriğinde Tepebaşı belediye başkan adayının Tacettin Sarıoğlu olduğu yazıyordu. Tabii bu haber ilk düştüğünde biz inanmadık. Çünkü aday bizdik ve böyle bir aday değişikliğinden haberimiz yoktu. Ne bizim haberimiz vardı ne de Eskişehir'deki Yeniden Refah Partisi Teşkilatı mensubu diğer arkadaşların. Hiçbir arkadaşımıza öncesinde böyle bir haber verilmemişti.

Eskişehir'de Emrah Altun aday gösterilmediği için 250 üye partiden istifa etti - 1. Resim

"ŞU ANDA YAKLAŞIK 250 KİŞİYLE BİRLİKTE İSTİFAMIZI VERDİK"

İlk başta genel merkez tarafından böyle bir açıklama yapılmadığını ve bu nedenle haberlere inanmak istemediklerini dile getiren Altun, şu ifadeleri kullandı:

Haber yerel basına düştükten yaklaşık 2-3 saat sonra genel merkezimiz tarafından da bu açıklama yapılınca doğru olduğunu görmüş olduk. Tabii biz ne yaptık? Eskişehir'deki bütün teşkilatımız bundan rahatsız oldu. Tepebaşı yönetimi olarak bütün arkadaşlarımızla beraber istifa ettik. İl yönetiminden de bize dahil olan arkadaşlarımız oldu. Şu anda yaklaşık 250 kişiyle birlikte Eskişehir’de Yeniden Refah Partisi'nden istifa ettik. Biz genel merkezimize ulaştık, neden böyle bir şey yapıldığını sorduk. Onlar da bize, ‘Biz olayı bu şekilde bilmiyorduk’ dediler. Benim rızamın, haberimin olduğunu biliyorlarmış. Biz bu olayın aslını anlattık, ‘yerden göğe kadar haklısınız’ denildi. Fakat sadece burada kaldı. Biz de bir yaptırım yapılmasını istedik. Tabii yaptırım yapılmadı. Seçimden sonraya bırakıldı, daha doğrusu bizi oyaladılar. Biz de bunu kabul etmedik.

"BİZİ MAHCUP BIRAKTILAR"

İstifa sonrasında bağımsız adaylıklarını açıkladıklarından bahseden Altun, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Türkiye genelinde böyle aday değişiklikleri oldu. Bizi en çok üzen de unutulmaya yüz tutulmuş, siyaseti bırakmış, aradan 15-20 yıl geçmiş eski AK Partilileri bizim yerimize tercih etmeleri oldu. Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan her çıktığı televizyon programında, ‘Bizim adaylarımızı geri çekmemiz veya değiştirmemiz mümkün değildir. Biz bu adaylarımızı kamuoyuna duyurduk, ellerini kaldırdık. Eğer bir aday çekmek gerekiyorsa AK Parti'nin çekmesi gerekiyor' şeklinde söyledi. Bunu Eskişehir'de il başkanımız da katıldığı her basın toplantısında dile getirdi. Fakat geri çektiler, bizi mahcup bıraktılar.

Kaynak: İhlas Haber Aajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...