Tgrt Haber
18 Kasım 2023 15:41 - Güncelleme : 18 Kasım 2023 17:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam ülkelerine Kudüs tepkisi: Güç birliği oluşturamadık

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Milli Türk Talebe Birliği Genel Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasında İsrail-Filistin savaşına değinerek, İslam ülkelerini Kudüs üzerinden eleştirdi.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan,Kudüs,İsrail

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Milli Türk Talebe Birliği Genel Kurulu toplantısında İsrail'in Gazze'deki saldırıları karşısında sessiz kalan İslam ülkelerini eleştirdi. Erdoğan, ''İslam ülkeleri Kudüs konusunda güçlü duruş sergilemiyor.'' dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Milli Türk Talebe Birliğimizin 62. Genel Kurulu'nun hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum. Kuruluşundan bugüne Milli Türk Talebe Birliğimizin çatısı altında görev alan, hizmet veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün de aynı kutlu mücadeleyi sürdüren kardeşlerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Genel kurulumuzda hizmet bayrağını devralacak olan kardeşlerime rabbimden başarılar diliyorum.

Gençlik yıllarımızda bu çatı altında birçok faaliyete katıldık. Özellikle de üstadımızın jübilesiyle alakalı burada bir seçim yapıldı. İki arkadaş finale kaldık. Üstadımızın bazı ifadeleri çok ağırdı. Diğer arkadaşıma onu yaptırmadı görevi fakire verdi. Jübilesini spor sergi salonunda yapıyoruz. Bugünkü Harbiye'de bulunan salonda. Tribünler çöktü, muhteşem bir katılım. Böyle bir süreç söz konusu

Ayasofya'yı konuşuyoruz hep. Üstadımız orada Ayasofya açılacak hem de nasıl açılacak diyerek o günden işaret fişeğini yaktı. Ayasofya'yı açmak bizlere nasip oldu. İsrail rehineleri versin, biz de Hamas için görüşelim. Tüm gençlerimizden istirhamım aman ha şu kucaklayıcılığı tavrınızı kaybetmeyin. Hep birlikte Türkiye olacağız.

"YATIYORLAR KALKIYORLAR DEDİKLERİ TEK ŞEY HAMAS"

İsrail-Filistin olayını hep beraber görüyoruz. Yanlışlarımız, eksiklerimiz var. Tüm haçlı yapı bir arada. Dün akşamki ziyaretimde de bunu gördüm. Yatıyorlar kalkıyorlar söyledikleri şey Hamas da Hamas. Tabi kendilerine şunu söyledim. 13 bin kadın, çocuk, yaşlı İsrail tarafından öldürüldü. Bunu niye konuşmuyorsunuz? 

Ne olursa olsun dik duracağız, bundan taviz veremeyiz. Ülkemiz adeta bir ateş çemberiyle çevrilidir. Haçlı-Hilal anlayışı bitmiş değil. O aynen devam ediyor. Bu ateş çemberini yakanların tek bir gayesi vardır. Türkiye'nin hedeflerinin önüne geçmektir ama müsaade etmeyeceğiz. Bu topraklar derken geniş manada gönül coğrafyamızdır. 

Her kim Suriye'den, Irak'tan, Karabağ'dan Libya'dan Kudüs'ten bize ne diyorsa büyük Türkiye yürüyüşüne çelme takıyordur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İslam ülkelerine Kudüs tepkisi: Güç birliği oluşturamadık

"İSLAM ÜLKELERİ KUDÜS KONUSUNDA GÜÇLÜ DURUŞ SERGİLEYEMİYOR"

Türkiye mutlaka güçlü olmak zorundadır. Suriye darmadağın, Irak kırılgan, Libya bütünlüğünü hala sağlayamadı. İsrail bölgedeki her devleti tahrik eder hale geldi, içi gücü bu. İslam ülkeleri maalesef Kudüs meselesi gibi durumlarda bile güçlü duruş sergileyemiyor. Türkiye dayanışma sergilemek için çalışıyor.

Üzüntüyle ifade etmem gerekir ki Gazze meselesinde güç birliği oluşturamadık. Batılı ülkelerin yönetimleri İsrail'in esiri olmuş durumda.

AKŞENER'İN HAMAS SÖZLERİNE TEPKİ

Parlamentomuzda bir siyasi partinin genel başkanı aynen Netanyahu gibi konuşuyor. Bu parlamentonun altında Netanyahu gibi konuşan olamaz olmamalıdır. İsrail bir terör devletidir. Netanyahu'nun eceli yakındır. Zalimlerin hak ettikleri cezaları almaları şarttır. Her bozuk düzen gibi bu düzenin de değişmesi kaçınılmazdır. Zulme karşı duruşumuzu dilimizle ifade ediyoruz."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...