Tgrt Haber
01 Eylül 2023 11:43 - Güncelleme : 01 Eylül 2023 11:48

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan yeni adli yıl mesajı: Önceliğimiz sivil anayasa yapmak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yeni dönemde 'güç değil, haklılık hak sebebidir' ilkesinin tesis edileceğini belirten Bakan Tunç, önceliklerinin demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve kuşatıcı bir sivil anayasa olduğunu vurguladı.

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan yeni adli yıl mesajı: Önceliğimiz sivil anayasa yapmak
,anayasa

20 Temmuz'da tatile giren adli yıl bugün yeniden başladı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni adli yıl için yayımladığı mesajda demokratik ve özgürlükçü bir sivil anayasanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yeni adli yılın başlaması nedeniyle bir mesaj paylaştı. Mesajında haklının hakkını alması, adaletin hızlı ve kesin bir şekilde tesisi için gecesini gündüzüne katan hakim, savcı, avukat ve adalet çalışanlarının büyük bir heyecan içerisinde olduğunu belirterek, "İnşallah yeni adli yıl, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın milletimize ve dünyaya ilan ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonunda en güzel şekilde ifade bulan 'Güç değil, haklılık hak sebebidir' ilkesinin en mükemmel şekilde tesis edildiği bir yıl olacaktır" ifadelerini kullandı.

'SİVİL ANAYASA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK'

Türkiye Yüzyılı'nın ilk adli yılı başlangıcını aynı zamanda küresel adaletin yüzyılının da çıkış noktası olarak gördüklerini ifade eden Bakan Tunç, şöyle devam etti:

“Adaletin yüzyılı vizyonumuzu, adaleti yalnızca ülke çapında tam hakim kılarak değil, 'Daha adil bir dünya mümkün' idealimizle yeryüzündeki tüm mazlum ve mağdurlar için de hakim kılarak gerçekleştireceğiz. İşte büyük hedefimiz bu. Fakat şüphesiz küresel çaptaki bu vizyonumuzu gerçekleştirmenin yolu, iç hukuk sistemimizi çok daha sağlam ve sürdürülebilir bir zeminde tutmaktan geçmektedir. Bu kapsamda insan haklarına dayanan, hukukun üstünlüğünü temel alan, demokratik, özgürlükçü, çoğulcu ve kuşatıcı bir sivil Anayasa yapmak en büyük önceliğimiz olacaktır. Bunun için de adliye teşkilatımızın insan kaynağını hem nitelik hem de nicelik yönünden çok daha hızlı, etkin ve verimli bir şekilde geliştirecek adımları atmaya devam edeceğiz."

21 yıldır olduğu gibi bu dönemde de hukukun üstünlüğünün sağlanması, adalete olan güvenin daha da artması, temel hak ve özgürlüklerin en yüksek seviyede korunmasına yönelik düzenleme ve uygulamaları kararlılıkla sürdüreceklerini kaydeden Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuyla paylaşacağı Türkiye Yüzyılı'nın ilk Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni ve İnsan Hakları Eylem Planı hazırlıklarını süratle tamamlayacaklarını belirtti.

HUKUK SİSTEMİNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK

Bakan Tunç, "Adalete erişimi kolaylaştırmak, vatandaşlarımızın yargı hizmetlerinden adil, etkin ve hızlı bir şekilde faydalanabilmesini sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapmaya, çağın gerektirdiği şekilde teknolojinin tüm avantajlarından adalet teşkilatımızın da yararlanmasını sağlamaya devam edeceğiz. Yapay zekayı esas alan teknolojiler ile hukuk hizmetlerinde dijital dönüşümü hayata geçirecek adımlarımızı hızlandıracağız" ifadelerine yer verdi.

Bakan Tunç, bu ilke ve hedefleri özümseyerek milletin adalete olan güveninin daha da artmasına ve adalete erişimine katkı sunacak yargı mensuplarına sonsuz şükranlarını sunarak, vazifelerinde başarı diledi. Görevi başında şehadet mertebesine eren ve 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden tüm yargı mensuplarını da rahmet ve minnetle yad eden Tunç, yeni adli yılın millete ve yargı mensuplarına hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...