Tgrt Haber
06 Haziran 2023 10:00 - Güncelleme : 06 Haziran 2023 10:21

Yargıtay Uber kararını verdi: Türkiye'den menedildi

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, internet üzerinden özel ulaşım hizmeti veren Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den menedilmesine yönelik verilen kararın onanmasına hükmetti.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı
Yargıtay Uber kararını verdi: Türkiye'den menedildi
Uber,mahkeme,yargıtay

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, asıl ve birleşen davada, davalıların avukatları tarafından temyiz dilekçelerinde ileri sürülen nedenlerin, kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını belirterek, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

5 MİLYON KİŞİ KULLANIYORDU

İstanbul'da 2014'te kullanılmaya başlanan ve Türkiye'de 5 milyon kullanıcının hizmet aldığı Uber'le ilgili İstanbul'daki taksiciler adına Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası İstanbul 10 ve 11. Asliye Ticaret mahkemelerine "haksız rekabet" davaları açılmıştı.

YASAL OLMADIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Davacılar ayrıca ABD'deki şirket Uber Technologies Inc'in faaliyetlerinin durdurulmasını da talep etmişti. Taksicilerin dava dilekçelerinde, Türkiye'de herhangi bir vergi kaydı bulunmayan ABD merkezli firmanın internet üzerinden "yasal olmayan" taşımacılık yaptığını iddia ederek, taksicilerin telafisi güç zararlara uğramasının önüne geçilmesi, rekabet ve ticaretin korunması, ülkedeki vergi kayıplarının önlenmesi ve ticari hayatın yeniden düzene girmesi için Uber'in tüm faaliyetlerinin durdurulmasını istemişti. Taksiciler de Uber'e karşı eylemler yapmıştı.

Davaların daha sonra birleştirildiği İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi 16 Ekim 2019'da nihai kararını vermiş ve Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebini kabul etmişti.

Yargıtay Uber kararını verdi: Türkiye'den menedildi

ERİŞİM ENGELİ GETİRİLMİŞTİ

Mahkeme heyeti, Uber'in hizmetlerinin haksız rekabet oluşturduğunun tespitine, haksız rekabetin men edilmesine, Uber hizmetlerinin sunulduğu "www.uber.com" ve Uber mobil uygulamaları ile Uber XL isimli hizmete erişimin engellenmesine hükmetmişti.

Türkiye'de Uber'in faaliyetleri durdurulmuş, kararın bozulması için ise temyiz yoluna başvurulmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...