Tgrt Haber
22 Eylül 2023 11:52 - Güncelleme : 22 Eylül 2023 11:52

Getirisi yüksek meslek ama kimse çalışmak istemiyor: Ayda 50 bin liraya işçi bulamıyorum

Konya’da mermerciler, çalıştıracak eleman bulamamaktan şikayetçi. Gençlerin tercih etmediği ancak getirisi yüksek mesleklerden biri olan mermer sektöründe, aylık 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya ise çalıştıracak usta bulunamıyor. Gençlerin toz ve ağır iş olduğu için çalışmayı tercih etmediğini belirten mermerciler, gelecek dönemlerde daha fazla sıkıntı çekmemek için çözüm yolu arıyor.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Getirisi yüksek meslek ama kimse çalışmak istemiyor: Ayda 50 bin liraya işçi bulamıyorum
mermer

Mermercilik, kolay iş bulmanın mümkün olduğu, ekonomik getirisi yüksek olan ama pek tercih edilmeyen meslekler arasında yer alıyor. Birçok meslek grubunda olduğu gibi, gençler mermercilik mesleğine toz ve ağır iş olması nedeniyle yönelmiyor. Bu sebeple mermerciler, aylık 20 bin liraya çırak, 50 bin liraya ise çalıştıracak usta bulamıyor.

GÜNLÜK ÜCRET 2 BİN LİRAYI BULUYOR

26 gün boyunca çalışan bir ustanın aylığı 50 bin lira seviyesine çıktığını belirten işletme sahibi Halil Tanır, “Ben çırak olarak başladım bu işe, 18 yaşında çıraklığından gelmeyim. Başladığımda tabii ilk önce işten anlamıyordum. Ağır bir meslek olduğu için zordu, ustanın işi kolay. Çırağın işi zor harcı getiriyor, taşı getiriyor. Usta sadece teraziye bakıyor ve ölçüyü alıyor. Bu işi hemen öğrenmem lazım diye düşündüm ve 6 ay içinde usta oldum. Sistem bu şekilde ilerliyor. Şu anda biz yevmiyeci çalıştırdığımız ustaların ücreti bin 500 lira, 2 bin lira arasında çalıştırıyoruz. Kaliteli ustayı 2 bin liradan aşağı çalıştıramazsınız. 26 gün boyunca çalışırsa bu usta matematiksel olarak hesap yaptığın zaman aylık geliri 50 bin liraya kadar çıkıyor” dedi.

Getirisi yüksek meslek ama kimse çalışmak istemiyor: Ayda 50 bin liraya işçi bulamıyorum

“GELECEĞİ PARLAK MESLEK PARA KAZANMA YÖNÜNDE EN KAZANÇLI MESLEKLERDEN BİRİ”

Mermercilik mesleğinin geleceği parlak ve para kazanma yönünde en kazançlı mesleklerden biri olduğunu ifade eden Halil Tanır, “Bizim sektör biraz ağır ve tozlu olduğu için hiç kimse tercih etmiyor. Biz bu konudan dolayı çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim üst nesilden sonra bizden sonraki nesil yetişmedi. Ve gelmiyorlar artık herkes hazır iş istiyor. Temiz iş düşünüyorlar markette çalışayım tezgahtarlık yapayım. Bütün gençlik şu anda üniversite mezunu olmuş. Mağazada satış pazarlama yapıyor. Ama mermere gelmiyor. Mermerin mimarı yok. Üniversitesi yok. Bu üniversitenin mimarı zaten kendin yapıyorsun. Yani istek olduğu sürece yapamayacağın iş yok mermerde. Kendi sanatını kendin sergiliyorsun.

Getirisi yüksek meslek ama kimse çalışmak istemiyor: Ayda 50 bin liraya işçi bulamıyorum

Benim kendi çocuklarım çalışıyor. Biri 22 yaşında diğeri ise 20 yaşında ve ben o nesilleri şu anda yetiştirmeye çalışıyorum. Bizim geçmiş yıllarda yetiştirdiğimiz ustalar hepsi dükkanı açtılar. Bunlar iş sahibi oldu, mutluyuz. Bir yönden de mutsuzuz, nedeni ise yetiştirdiğimiz elemanlar askerden geldi, işi bıraktı ben elemansız kaldım. Geleceği parlak meslek para kazanma yönünde en kazançlı mesleklerden biri mermer. Her zaman iş vardır” şeklinde konuştu.

"ÇIRAK BİZDE 20 BİN LİRA MAAŞ ALIR”

Çırak bulamadığı için emekli hayalini ileri tarihe ertelediğini belirten Tanır, “Ben 5 sene önce dedim ki, 5 sene sonra emekli olacağım dedim. Ve şu anda diyorum ki, ben daha 15 sene daha çalışacağım. Çünkü çırak, kalfa ve usta yok. Yeni üniversite mezunu olabilirsin ama okuyamıyorsan gel bir sanat öğren. Eskiden bize altın bilezik derlerdi. Mesleği öğrendiğin zaman altın bileziği aldın derlerdi. Gençlerin bu mesleğe yönelmesi lazım. Biz bunu gençlere değil, ailelerine söylememiz lazım ki aileleri ona göre yönlendirsin. Bunu gençliğe aşılamamız lazım. Biz de asgari ücret yok. Asgari ücretin üzerine gelen bir maaş var. Yani çırak biz de en kötü 20 bin lira maaş alır” ifadelerini kullandı.

Getirisi yüksek meslek ama kimse çalışmak istemiyor: Ayda 50 bin liraya işçi bulamıyorum

“GELECEK ÇIRAK 3 AYDA USTA OLUR”

İş yerinde kalfa olarak çalışan Mustafa Tanır, “Bizim mermercilik mesleğinin eski zorlukları kalmadı. Şimdi portifler, iş makineleri olduğu için kolay. Makinelerimiz zaten otomatik kesim. Önceden kara düzen makinelerle çalışıyorduk. Şimdiki ilk bir yükleme yapıyoruz, o taşı da portif ile atıyoruz. Ondan dolayı işimiz, sektörümüz kolaylaştı. Çalışacak bir eleman bulamıyoruz. En kötü 20 ile 25 bin lira arasında maaş veriyoruz. Ama çalışacak kimseyi bulamıyoruz. İş toz diye gelen kimse olmadığından yani belki de 5 veya 10 sene sonra bu sektörlerin biteceğini tahmin ediyoruz. Gelecek çırak en kötü 3 ay içinde usta olur zaten. Çünkü bir bilgisayar kullanabiliyorsan sistemi hemen çözebilir atölyede” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Yasemin 5 Eylül 2023 02:37

Aynen bayan çalışabilirse bende çalışmak isterim toz önemli değil yeterki gücümüz ölçüsünde olursa yapabilirsem bende varım nasıl iletişime geçebiliriz

Pr.dokdor abuzer 2 Eylül 2023 16:02

Ne iş yapacaz milletvekili ise hemen gelip yatayım orda :))

Muhammed 31 Ağustos 2023 20:27

Abe ben iş ariyorum

Berat adıman 31 Ağustos 2023 20:02

Ben çok insatalr da falan çalıştım bu işi tercih ederim

Ömer 29 Ağustos 2023 22:10

Ben iş arıyorum

Cevdet29 Ağustos 2023 21:47

Bekleyin beni mermerciler

Abdulcebar 29 Ağustos 2023 21:33

Benustaym 2000 tlçalışırım

Mustafa29 Ağustos 2023 20:13

Ben varım

Jdsjsj29 Ağustos 2023 16:12

Arkadaşım işi tam açıklayabilir misin ? 250 300 kiloluk mermerleri insan eliyle tasitiyorlar böyle bir şey var mı var insanlar 15 kg üstünü tasimamasi gerekiyor. İnsan gücü daha az yatırım maliyeti gerektirdiği için al kullan at

Nt29 Ağustos 2023 13:26

Çoğu genç üniversite mezunu oldu masa başı iş istiyor kalanı Gece bekcisi, Uzmanjandarma, Kasiyer, polis, İmam ve belediyelere doldurulanların yarısını boşaltacaksın herşey yoluna girer.

Hasan28 Ağustos 2023 23:56

50 bine usta diyorsun 20bine çırak nerde bu iş işe başlayınca yok sigorta yok ee sen ciraksin al haftada 250git diyor çalışma saati belli değil nasıl bulamıyor yalan

Gökhan 28 Ağustos 2023 17:58

Biz gidelim calisalim nasil irtibatlara gecccez

Sonraki Haber Yükleniyor...