Tgrt Haber
22 Şubat 2024 15:06 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 15:11

Yunan adalarına kapıda vize uygulaması 1 Mart’ta başlıyor

Yunan adalarına kapıdan vize uygulaması 1 Mart’ta başlıyor. Türk turistler haftalık vize alarak 10 ada ziyaret edebilecek. İşte kapı vizesi alabilmek için gerekli belgeler ve ödenecek ücret…

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Yunan adalarına kapıda vize uygulaması 1 Mart’ta başlıyor
kapıda vize,yunanistan,yunan adaları,Yunan adalarına vize

Yunanistan ile Türkiye arasında kapıda vize ile ada turizmi başlıyor. 10 Yunan adası için kapıdan vize 1 hafta süreyle başlıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl sonu Atina’da görüştüğü Yunan Başbakan Kiryakos Miçotakis, "Yunan adalarında Türk turistlere kapıda bir hafta vize uygulamasına geçileceğini duyurmuştu. Yunanistan’ın bu konuda yürüttüğü çalışma daha sonra AB Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

10 YUNAN ADASINA GİDİLEBİLECEK

Türk turistler gelecek haftadan itibaren, Sakız, Middili, Rodos, Samos, Kos, Meis, Patmos, Leros, Kalimnos, Simi adalarını, kapıdan bir haftalık vize alarak ziyaret edebilecek.

Simi Belediye Başkanı Lefteris Papakalodoukas, Yunanistan ile Türkiye arasındaki turizm ve kültür alanındaki güçlü bağların altını çizerek, kapıda vize uygulamasını memnunlukla karşıladıklarını belirtti. Papakalodoukas, özellikle Simi’nin Türk tekne sahipleri için popüler bir ada olduğunu ifade etti.

Rodos Otel Sahipleri Derneği Başkanı Giannis Papavasileiou, Türkiye'den ziyaretçi akınının artmasını beklediklerini bildirdi. Papavasileiou, bu sayede savaş yüzünden gelemeyen İsrailli turist eksikliğinden kaynaklanan açığın kapatılacağını ve sonuçta yerel ekonomiye fayda sağlanmasının beklendiğini belirtti.

Yunan adalarına kapıda vize uygulaması 1 Mart’ta başlıyor - 1. Resim

VİZE İÇİN PASAPORTTA 'KKTC' DETAYI

Yunanistan adalarına kapıda vize alabilmek için 60 Euro ödemek gerekiyor.

Kapı vizesi alabilmek için en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport, 2 biyometrik fotoğraf, seyahat masraflarını karşılayacak kadar bakiyenin bulunduğu 3 aylık banka hesap dökümü, otel rezervasyonu, feribot bileti, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi ve başvuru formu ile pasaportta KKTC vize damgasının bulunmaması gerekiyor.

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...