Tgrt Haber
25 Kasım 2023 10:22 - Güncelleme : 25 Kasım 2023 10:30

Yeniden değerleme oranı belli oldu! Vergi, harç ve cezalara yüzde 58,46 zam gelecek

Yeniden değerleme oranı 2023 için yüzde 58,46 olarak tespit edildi. 2023 MTV, emlak vergisi, trafik cezaları, ehliyet-pasaport ücretlerine yüzde 58.46 oranında artış olacak.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Yeniden değerleme oranı belli oldu! Vergi, harç ve cezalara yüzde 58,46 zam gelecek
yeniden değerleme oranı,vergi,harç,mtv,trafik cezaları

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğde, Vergi Usul Kanunu uyarınca yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu ve bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edilmesi gerektiği belirtildi.

Bu kapsamda, yeniden değerleme oranının 2023 yılı için yüzde 58,46 olarak belirlendiği kaydedildi. Düzenlemede, bu konuda daha önce yayımlanmış tebliğlerin de yürürlükte bulunduğu bildirildi.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda, vergi, harç ve ceza tutarlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar artması öngörülüyor.

Yeniden değerleme oranı belli oldu! Vergi, harç ve cezalara yüzde 58,46 zam gelecek

EHLİYET, PASAPORT, EMLAK VERGİSİ, TRAFİK CEZASI VE ARAÇ MUAYENE…

2024 başında emlak, çevre temizlik ve motorlu taşıt gibi vergiler ile resmi işlemlerde alınan çeşitli harçlar, araç muayene ücretleri, Gelir Vergisi tarife dilimleri, deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi, trafik cezaları ve çeşitli idari cezalar yüzde 58,46 oranında zamlanacak.

Buna göre, kimlik yenileme ücreti 83 liradan 131,5 liraya, kırmızı ışıkta geçmenin cezası 951 liradan 1507 liraya çıktı. Trafik cezalarına da zam geldi. Ancak trafik cezalarını kesildikten veya beyan edildiğinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde yüzde 25 indirim uygulanıyor.

SON SÖZÜ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DA

Yeniden değerleme oranına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değişiklik yapma yetkisi bulunuyor. Geçen yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde zam oranını Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 50 oranında düşürmüştü.

İŞTE 2024'TE ARTACAK VERGİ VE HARÇLAR

Yeniden değerleme oranına göre yılbaşında artırılacak yükümlülükler şunlar:

- Emlak Vergisi

- Çevre Temizlik Vergisi

-Motorlu Taşıtlar Vergisi

-Gelir Vergisi Kanunu, bazı istisna tutarları, vergi tarifesi dilimleri vb.

- Veraset ve İntikal Vergisi, istisnalar, tarife matrahları

- Damga Vergisi.

-Özel İletişim Vergisi

- Trafik cezaları

- Ehliyet ve pasaport harçları

-Vergi Usul Kanunundaki cezalar

-Kabahatler Kanununa tabi idari para cezaları

-Araç muayene ücretleri

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...