Tgrt Haber
05 Aralık 2023 13:22 - Güncelleme : 05 Aralık 2023 13:27

Usta maaşı müdürü geçti! TikTok’tan para kazananlar işten ayrılıyor, sanayici personel bulamıyor

Sanayi tarafında istihdam dengesi bozuldu. Hemen hemen her sektörde 1 yıllık işgücü kaybı 150 bini geçti. Maaşa ek prim, gıda ve yakacak yardımı da sunan sanayici personel bulmakta zorlanıyor. Sanayiciler azalan usta sayısı nedeniyle bazı ustaların maaşlarının müdür maaşlarını geçtiğine dikkat çekti.

Usta maaşı müdürü geçti! TikTok’tan para kazananlar işten ayrılıyor, sanayici personel bulamıyor
maaş,sanayi,usta maaşı,,tik tok,personel

Sanayi tarafında istihdam kaybı her geçen gün artıyor. Bozulan denge sanayicileri zor durumda bırakırken bazı sektörlerde son 1 yılda yaklaşık 150 bin kişiye yakın kayıp yaşandı.

Ekonomi yönetimi gerek Orta Vadeli Program (OVP), gerek 12’nci Kalkınma Planı’yla Türkiye’nin üretim ve ihracatıyla ilgili ciddi hedefler ortaya koyarken, sanayi tarafında istihdamdaki dengelerin bozulması hedeflere ulaşma konusunda endişe vermeye başladı.

Tekstil ve hazır giyim sektör istihdamda şimdiden alarm vermeye başladı. Sektörlerden ardı arkasına açıklamalar gelirken gelecek yıllarda bu kaybın artacağı uyarısı da geliyor.

USTA BULMAK ZORLAŞTI, MAAŞLARI MÜDÜRÜ GEÇTİ

Üniversitelerin sayısının her geçen gün attığına vurgu yapan sanayiciler çok fazla üniversite mezunu olduğu için mavi yakalı çalışan bulmakta zorlandıklarını dikkat çekiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkmasıyla birlikte özellikle emek yoğun sektörlerde usta sayısının hızla düşüşe geçtiğinin altını çizen sanayiciler, gelinen noktada usta bulmakta zorlandıklarını, bu nedenle ustaları elinde tutmak için müdür maaşından fazla ücret ödediklerini söylüyor.

“TİK TOK’TAN DAHA FAZLA KAZANIYORUM”

Ekonomim’den İmam Güneş’e konuşan Tayaş Gıda Genel Müdürü Emre Taycı, şirket olarak mavi yakalı çalışanlara primlerle beraber 20 bin TL’nin üzerinde ücret verdiklerine dikkat çekerek “Mavi yakalı çalışan bulmakta zorlanıyoruz. İlan veriyoruz. Prim, gıda ve yakacak yardımı sunuyoruz. Ancak yine de personel bulamıyoruz. İki haftada 1100’ün üzerinde kişiyle iş görüşmesi yaptık. 380 kişi kabul edildi, işe başlayan 200 kişi, ilk hafta sonrasında ayrılan ise 80 kişi. Ayrılanlar arasında ‘Tik- Tok hesabında video paylaşıp daha iyi kazanıyorum’ diyenler var. 10 senedir devam eden teknik eleman sorununu artık kabullendik. 70-80 bin lira maaş alan ustalar var, bazı müdürlerden fazla kazanıyor. Müdürlerimiz, ‘ustalar bizden fazla kazanıyor’ diye şikayet etmeye başladı. Geldiğimiz nokta iç açıcı değil. En temel neden fazla olan üniversiteler nedeniyle mezun sayısının artması. Nitelikli göçmen alımı yapılmazsa bu şartlarda çalışan bulmak daha da güçleşecek.” diye konuştu.

GÜNLÜK YEVMİYE 4 BİNİ BULUYOR

Türkiye genelinde yaşanan istihdam probleminin benzerini sektör genelinde de yaşadıklarını ifade eden Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, özellikle deprem bölgesinde daha ciddi sorun yaşadıklarını dile getirdi. Sektör üretiminin ağırlıklı olarak deprem bölgesinde olduğunu belirten Özger, “Bölgede inşaatta çalışanlar günlük 1500 TL, kalıpçıların ve demir bağlayan ustalar ise 4 bin TL yevmiye kazanıyor. Hal böyle olunca kimse sanayide çalışmak istemiyor. Çalışanlara ‘uzmanlık alanınız olsun, meslek sahibi olun diyoruz’ ama herkes günü kurtarmaya çalışıyor. Özellikle İstanbul’da sanayi zor durumda. Çalışanların haklarını artırdık ama çalışma süreleri kısaldı. Herkes yüksek şartlar istiyor. Çalışanlar aidiyet duygusunu kaybetti. Bunu yeniden kazandırmamız lazım” dedi.

“NİTELİKSİZ MEZUNLAR NİTELİKLİ İŞ ALANLARINI YOK ETTİ”

Emek yoğun sektörlerde yeni ustaların yetişmediğine dikkat çeken Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Başkanı Fatih Dursun da, “Emek yoğun işler Türkiye’den yavaş yavaş çıkıyor. Bundan sonra gelen talebi de karşılamak zor. Bir kalifiye elemanı yetiştirmek 5 yıl sürüyor. Dolu kapasitelerde olmamız gerekirken şu an yüzde 50 kapasite ile çalışıyoruz. Türkiye’nin güçlü markaları olmadığı için fason imalat ağırlıklı sektörler işçilik ve enerji maliyetlerinin yükselmesi ile kan kaybediyor. İşler azaldı, maliyetler yükseldi. Niteliksiz mezunlar nitelikli iş alanlarını yok etti. Bu alanlarda çalışanların sayısı da hızla düştü. Zeytinburnu’nda 10 bine yakın çalışan var. İstihdam yüzde 10 azaldı. İşi bırakan memleketine gidiyor ve geri gelmiyor maalesef” diye konuştu.

“GEÇİNEMEYEN MEMLEKETİNE GİDİYOR”

İşveren ile çalışan arasındaki barışın bozulduğuna dikkat çeken ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan Turhan, para politikasında uygulanan sistem, enflasyon ve sanayicinin rekabet gücü kaybetmesinin bunda etkili olduğunu belirtti. Çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmemesi için hangi yöntemlerin uygulanacağının bilinmediğini kaydeden Turhan, “Asgari ücretle geçinmek zorlaştı. Dolar bazında tarihteki en yüksek maaşı verir duruma geldik ancak çalışanlar geçinmekte zorlanıyor. Çalışanlarımız artık büyük şehirde geçinemedikleri için memleketine gitmeyi tercih ediyor. Sektörümüzde yaklaşık 100 bin çalışanımız var. Son 1 yılda yüzde 5 ila 10 arasında istihdam kaybımız var. Çok sayıda diplomalı var. Onlara gel, asgari ücretle çalış da diyemiyorsun. Usta-çırak ilişkisinin de gelişmesi lazım. Her şeyin yeni baştan analiz edilip, kurgulanması lazım” diye konuştu.

Kaynak: ekonomim
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...