Tgrt Haber
06 Aralık 2023 15:26 - Güncelleme : 06 Aralık 2023 15:33

TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan asgari ücret açıklaması: Sürdürülebilir değil

Yeni asgari ücret için ilk toplantı 11 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Kritik randevu için nefesler tutulurken birbiri arkasına açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hükümet, işçi ve işverenin masadan uzlaşmayla kalıp kalkmayacağı merak ediliyor. Ücret artışının yanında işveren desteği, vergi primleri, yılda kaç kez zam olacağına varana kadar önemli konular gündeme geliyor. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay’dan görüşmeler öncesinde kritik mesaj geldi. Atalay, “Enflasyonu durdursunlar, ete süte, kiraya zam gelmesin, o zaman asgari ücreti konuşmanın bir anlamı da yok. Sen zammı ver, sonra asgari ücrete zam yap, bu sürdürülebilir bir şey değil." diyerek tepki gösterdi.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
TÜRK-İŞ Başkanı Atalay'dan asgari ücret açıklaması: Sürdürülebilir değil
asgari ücret,asgari ücret görüşmeleri,asgari ücret tespit komisyonu,yeni asgari ücret,Türk-İş,ergün atalay

Asgari ücret zammı için gözler kritik randevuya çevrildi. İşçi, hükümet ve işverenden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 11 Aralık’ta toplanıyor. Yeni maaş için nefesler tutulurken, asgari ücret ile ilgili hem siyasilerden hem de sendikalardan mesajlar gelmeye devam ediyor.  

CHP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti.

“ASGARİ ÜCRETE ZAM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Ziyarette konuşan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay yeni asgari ücret için açıklamalarda bulundu. Atalay'ın konuşmasında pazartesi günü asgari ücret görüşmelerinin başlayacağını  belirterek “Bizi ilk defa komisyonda 4 tane işçi temsil edecek. Sürecin tamamını arkadaşlarım yönetecek. Ben bugüne kadar ücretle ilgili hiçbir şey konuşmadım. Pazarlık açlık sınırından olmaz. Ülkedeki çalışma şartları ortada. Asgari ücretli ve emeklinin alım gücü ortada. Bugüne kadar toplumun razı gelmediği, içimize sinmeyen hiç bir işi yapmadık. 40 yıldır pazarlıklar sürüyor, toplasanız 5 kere uzlaşı çıkmamıştır. Asgari ücretlilerin yüzde 99'u örgütsüz. Bunların zor şartlarda geçindiğini herkes biliyor.” dedi.

Atalay, asgari ücretin sürdürülebilir olmadığını dikkat çekerek, “Enflasyonu durdursunlar, ete, süte, kiraya zam gelmesin, asgari ücret konuşmanın anlamı kalmaz. Sen zammı ver, ertesi gün fiyatları artır... Bu sürdürülebilir değil.” diye konuştu.

ERDOĞAN İLE ASGARİ ÜCRETİ GÖRÜŞMEDİK"

Ergün Atalay asgari ücret için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yaptığı iddialarına da açıklık getirdi. "Böyle bir görüşmem olmadı" diyen Atalay, "Niye asgari ücret 2 dönemdir 2 kere görüşülüyor, toplumun alım gücü düştüğü için. Bu fiyat artışları dursun, yılda 1 kere olmasının mahsuru yok. Fiyat artışları durmadığı, enflasyon devam ettiği müddetçe bu meseleyi görüşmek doğru değil. Cumhurbaşkanıyla böyle bir görüşmemiz olmadı." şeklinde konuştu.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
nedim 6 Aralık 2023 20:24

helal,haklı

Sonraki Haber Yükleniyor...