Tgrt Haber
19 Eylül 2023 15:41 - Güncelleme : 19 Eylül 2023 15:47

“Sıvı altın” hedefte! Zeytinyağı fiyatları hırsızlıklar nedeniyle rekor kırdı

Zeytinyağı fiyatları, ciddi kuraklıkların arzı kısıtlamaya devam etmesi ve büyük üretim tesislerindeki hırsızlıklar nedeniyle rekor seviyeleri gördü. Fiyatlar neredeyse yüzde 100 arttı.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Dünya, CNBC
“Sıvı altın” hedefte! Zeytinyağı fiyatları hırsızlıklar nedeniyle rekor kırdı
zeytinyağı fiyatları,zeytinyağı,zeytinyağı krizi

Zeytinyağı üreticisi ülkelerdeki şiddetli kurak nedeniyle üretimdeki düşüş ve bulunamayan ürünler yüzünden de üretim tesislerindeki büyük hırsızlıklar küresel zeytinyağı fiyatlarında rekor fiyatlamalara neden oluyor.

8 BİN 900 DOLARA YÜKSELDİ

Dünya’nın haberine göre, ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) son raporu fiyatların yükseldiğini gösteriyor. Rapora göre, Akdeniz'deki "aşırı kuru hava" nedeniyle küresel zeytinyağı fiyatları Eylül ayında ton başına 8.900 dolara yükseldi. USDA, Ağustos ayındaki ortalama fiyatın bir önceki yıla kıyasla yüzde 130 daha yüksek olduğunu ve "gevşeme belirtisi göstermediğini" vurguladı.

İSPANYA KURAKLIĞIN PENÇESİNDE

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı olan İspanya, aylardır yoğun bir kuraklıkla boğuşuyor. Devlet meteoroloji ajansı AEMET'e göre ülke aynı zamanda ortalama yaz sıcaklığının normalden 1,3°C daha yüksek olmasıyla en sıcak üçüncü yazını kaydetti.

ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ YÜZDE 50'DEN FAZLA DÜŞTÜ

Emtia piyasası istihbarat firması Mintec'in verilerine göre, İspanya'nın zeytinyağı üretimi son sezonda yaklaşık 610.000 tona geriledi. Bu da normal 1,3 ila 1,5 milyon ton olan üretime kıyasla %50'den fazla bir düşüş anlamına geliyor.

Mintec'in yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar analisti Kyle Holland CNBC'ye verdiği demeçte, "Kuraklık koşullarının hüküm sürdüğü İtalya ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer büyük Avrupa zeytinyağı üreticisi ülkelerde üretimin azalmasına ilişkin endişeler durumun karmaşıklığına katkıda bulunuyor" dedi.

Analizde, "Türkiye'nin dökme zeytinyağı ihracatını askıya alma kararı işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Askıya alma, İspanya'da zaten sınırlı olan hacimleri daha da kötüleştirdi" değerlendirmesi de yapıldı.

Kaynak: Dünya, CNBC
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...