Tgrt Haber
27 Şubat 2024 15:34 - Güncelleme : 27 Şubat 2024 15:43

Ramazan öncesi sürekli zamlanan kırmızı ete yakın takip! Fiyat artışları radara girdi

Ramazan öncesi neredeyse her hafta zamlanan kırmızı et fiyatları Rekabet Kurumu’nun radarına girdi. Sektöre yakın takip başlatan kurum, fiyatları üreticiden tüketiciye kadar radarına aldı. Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, "Kurum, vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla et ve et ürünlerine ulaşabilmesi amacıyla üzerine düşeni yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
Ramazan öncesi sürekli zamlanan kırmızı ete yakın takip! Fiyat artışları radara girdi
kırmızı et,et fiyatları,kırmızı et fiyatları,ete zam,

Rekabet Kurumu, ramazan öncesi kırmızı et sektörünü yakın takibe aldı. Neredeyse her hafta zamlanan fiyatları radara alan kurum, en başından sonuna fiyat takibi yaparak, zamların neden kaynaklandığını mercek altına alacak.

FİYATLAR DERİNLEMESİNE İNCELENİYOR

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, kırmızı et sektörüne yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kırmızı etin vatandaşlar için önemli bir besin kaynağı olduğuna işaret eden Küle, kırmızı et piyasasının, Kurumun yakından takip ettiği sektörler arasında olduğunu aktardı.

Küle, son birkaç yılda Kuruma iletilen şikayetler ve resen başlattıkları incelemeler sonucunda, bu sektördeki fiyat artışlarını mercek altına aldıklarına dikkati çekerek, "Bu incelemeler kapsamında 2023'te yapılan bir soruşturmada, piyasanın en büyük üreticilerinden birine, rekabete aykırı eylemleri gerekçesiyle yaklaşık 73 milyon lira idari para cezası verildi." diye konuştu.

Ramazan öncesi sürekli zamlanan kırmızı ete yakın takip! Fiyat artışları radara girdi - 1. Resim

ŞİKAYETLER ARTTI, SUİSTİMALE ‘AF’ YOK

Kurum tarafından sektörün tüm yönleriyle derinlemesine ele alındığı bir sektör incelemesi yürütüldüğünü belirten Küle, şunları kaydetti:

"Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde kırmızı et fiyatları yine gündemin öncelikli konularından biri haline gelmiştir. Buna paralel olarak konu hakkında Kurumumuza intikal eden şikayetlerde de bir artış görülmektedir. Bu noktada hiç kuşkusuz ki Rekabet Kurumu, vatandaşlarımızın uygun fiyatlarla et ve et ürünlerine ulaşabilmesi amacıyla üzerine düşeni yapacaktır. Kurumumuza gelen şikayetler titizlikle değerlendirilmektedir. Yürütülmekte olan sektör incelememiz kapsamında da önemli bulgulara ulaşmaktayız. Sektörde faaliyet gösteren firmaları uyarmak istiyorum. En ufak bir suistimali tespitimiz halinde soruşturma açmak ve bu hataya düşen şirketlere cirolarının yüzde 10'una kadar öngörülen en ağır para cezasını vermekten çekinmeyeceğiz. Suni fiyat artışlarına müsamaha göstermeyecek, buna niyet eden teşebbüsler hakkında en ağır yaptırımları uygulayacağız."

 

 

 

 

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...