Tgrt Haber
18 Ağustos 2023 16:48 - Güncelleme : 18 Ağustos 2023 17:45

Memur-Sen anketinden kira yardımı çıktı! Bekar memurlar ise “yardım olmadan evlenemem” diyor

Memurun zam pazarlığında süreç işliyor. Hükümet memur zammı için iki teklif sundu. Görüşmeler sürerken Memur-Sen kamuoyu ile memurun beklentilerini içeren anket sonuçlarını paylaştı. Araştırmadan, kira yardımına genç memurların daha çok ihtiyaç duyduğu sonucu çıkarken bekar olanlar da "yardım olmadan evlenemem" dedi.

Memur-Sen anketinden kira yardımı çıktı! Bekar memurlar ise “yardım olmadan evlenemem” diyor
memur zam görüşmeleri,memur kira yardımı,memur,memur zammı,memura zam,toplu sözleşme

Memur-Sen'in 7. Dönem Toplu Sözleşmeleri kapsamında, kamu görevlilerinin beklentilerini içeren anketinden, kira yardımına genç memurların, diğer memurlara göre daha çok ihtiyaç duyduğu sonucu çıktı. Bekar memurların sadece yüzde 17,6'sının kendi evinde oturduğu, bu oranın evli memurlarda yüzde 50'ye yükseldiği belirlendi.

MEMURUN BEKLENTİLERİ ÖLÇÜLDÜ

Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre, Memur-Sen tarafından, kamu görevlerinin talep ve beklentilerine ışık tutmak amacıyla Kamu Görevlilerinin 7. Dönem Toplu Sözleşmeden Beklentileri Araştırması yapıldı.

GENÇ MEMURLAR KİRA YARDIMI İSTİYOR

50 bin kişi ile yapılan anket çalışmasında, kira yardımına genç memurların diğer memurlara göre daha çok ihtiyaç duyduğu sonucu ortaya çıktı.

Ankete katılan 35 yaş üstü memurlar, kira yardımını yüzde 78,5 düzeyinde talep ederken, 35 yaş altında bu oran yüzde 84'e yükseldi.

KREŞ YARDIMI BEKLENTİLER ARASINDA

Ayrıca 35 yaş üstü memurlarda kreş yardımı talebi yüzde 11 iken, bu oran genç memurlarda yaklaşık yüzde 22 oldu.

Ankete katılan 35 yaş altı memurların yüzde 62'sinin bekar, 35 yaş üstü memurların ise yüzde 19'unun bekar olduğu görüldü.

Bekar memurların sadece yüzde 17,6'sı kendi evinde otururken, bu oranın evli memurlarda yüzde 50'ye yükseldi.

BEKAR MEMURLAR "YARDIM OLMADAN EVLENEMEM" DİYOR

Bekar memurların yaklaşık yüzde 94'ünün maddi yardım almadan evlenemeyeceğini düşündüğü sonucunun elde edildiği ankette, bekar memurlar evlenme, doğum ve ölüm yardımının yaklaşık yüzde 50 oranında ilk sırada artırılması gerektiğini düşünüyor. Evli memurlarda bu oran yüzde 19'da kaldı.

DOĞUM İZNİ 32 HAFTAYA ÇIKARILMASI İSTENİYOR

Araştırmada da ayrıca genç memurlar arasında doğum izninin 32 haftaya çıkarılması talebi de yüzde 24 oranında destek buldu.

Öte yandan, toplu sözleşmenin önündeki engeller bakımından 35 yaş üstünde zor ekonomik koşullar yüzde 36 oranında öne çıkarken, 35 yaş altında bu oranın yaklaşık yüzde 40'a yükseldiği sonucu ortaya çıktı.

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Hayati boztan18 Ağustos 2023 17:06

7200 e düşerse 99 öncesi sigorta girişi sayiliyormu

Sonraki Haber Yükleniyor...