Tgrt Haber
22 Şubat 2024 14:34 - Güncelleme : 22 Şubat 2024 14:37

Kredi kartı azami faiz oranları değişmeyecek

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. TCMB faizi değiştirmeyerek, yüzde 45’te sabit bıraktı. Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı piyasa beklentilerinin paralelinde gerçekleşirken söz konusu artış kredi kartları için referans faiz oranlarını etkilemeyecek. Ancak ekonomi yönetimi kredi kartı limiti ve ve taksit sayısına ilişkin yeni düzenleme üzerinde çalışıyor.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Kredi kartı azami faiz oranları değişmeyecek
Merkez Bankası ,,kredi kartı faizleri,kredi kartı,ppk toplantısı,faiz oranları

Merkez Bankası faiz kararı belli oldu. Yılın ikinci faiz kararında Para Politikası Kurulu beklentilere paralel faizi yüzde 45’te tutarak ‘sabit’ bıraktı. Söz konusu artış kredi kartları için referans faiz oranlarını etkilemeyecek. Politika faizine artış yapılmadığı için kredi kartları için referans faiz oranları da değişmeyecek.

“REFERANS ORANA ÜST SINIR GETİRİLMİŞTİ”

Merkez Bankası önceki iki ayda faizi yükseltse de kredi kartı azami faiz oranlarını değiştirmemişti. Aralık ayında yapılan PPK toplantısı sonrası yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

Kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirilmiştir. Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenmiş, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmamıştır. Bu kapsamda kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacaktır. Bu açıklamanın ocak ayı faiz kararının ardından da geçerliliğini koruduğu belirtilmişti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...