Tgrt Haber
27 Şubat 2024 15:01 - Güncelleme : 27 Şubat 2024 15:04

Kiralarda yüzde 25 sınırı kalkacak mı? Bakan Tunç tarih vererek açıkladı

Fahiş konut kiralarının önüne geçmek için uygulanan yüzde 25 sınırının kaldırılacağı iddia edildi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tartışmalara son noktayı koydu.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Haber Global
Kiralarda yüzde 25 sınırı kalkacak mı? Bakan Tunç tarih vererek açıkladı
kira zam,yılmaz tunç,Konut Kiraları,Kira Artış Oranı,Dezenformasyonla Mücadele Merkezi

Yükselen enflasyonla beraber konut kiraları da fahiş rakamlara ulaştı. Kiracıları korumak ve fiyat artışlarının önüne geçmek adına başlatılan yüzde 25 uygulamasının sona ereceği iddia edildi. 

DEZENFLASYONLA MÜCADELE MERKEZİ’NDEN YALANLAMA

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medya hesabından "Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılmamasına karar verildi" iddiasıyla ilgili açıklama getirdi.  Dezenformasyonla Mücadele Merkezi açıklamasında şunlar kaydedildi:

"2 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’na konut kira sözleşmelerinde kira artış oranının sınırlı olduğuna dair eklenen Geçici Madde 2 hükümleri doğrultusunda yüzde 25’lik kira artış oranı 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştır.

Kiralarda yüzde 25 sınırı kalkacak mı? Bakan Tunç tarih vererek açıkladı - 1. Resim

Herhangi bir resmi kurumdan, "yüzde 25 zam sınırının kaldırıldığına" yönelik bir açıklama yapılmadığı tespit edilmiştir.

GÜNÜN ŞARTLARI BELİRLEYECEK

Diğer yandan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Haber Global’de gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, kira artışında yüzde 25 sınırıyla ilgili bir süredir devam eden tartışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. 

Bakan Tunç şunları kaydetti:

“2 yıl önce fahiş kira artışları nedeniyle borçlar kanununa geçici bir madde eklendi. Süre bir yıl daha uzatıldı. Sürenin tekrar uzatılıp uzatılmayacağı Meclis'in takdirinde. Enflasyon hedeflerinin tutturulması durumunda uzatılmaya gerek kalmayacağını belirttik. Yüzde 25 sınırının kaldırılıp kaldırılmayacağı 1 Temmuz yaklaştığında, günün şartlarına göre belirlenecektir.”

 

 

Kaynak: Haber Global
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Yılmaz 27 Şubat 2024 22:10

Manisa'da oğlum kirada oturuyor 2500 de 5000 bu sene 12000 bin olacak bu nasıl olacak Allah bizleri yardım etsin inşallah hükmet bir önce bu ev sahibinin kontr altına aslar 25 hiç kayde almıyor Allah emanet olun

Sonraki Haber Yükleniyor...