Tgrt Haber
01 Mart 2024 17:12 - Güncelleme : 01 Mart 2024 17:15

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var

Ev ve iş yeri sahibi yaklaşık 2 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren beyanname süreci resmen başladı. Kira geliri olanların vergi dairesine bildirim yapması gerekiyor. Beyanname vermeyen ev sahiplerine büyük cezalar bekliyor. Peki, Kira beyannamesi nasıl verilir? Kimler kapsam dışı bırakıldı? Ödemeler nasıl yapılacak? İşte 10 soruda kira beyanı süreci

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var
kira beyannamesi,ev sahipleri,dijital vergi dairesi,,gelir vergisi,kira geliri,kira beyanı

Kira geliri olan milyonları ilgilendiriyor. Kira beyannamesi süreci resmen başladı. 2 milyondan fazla kişiyi yakından ilgilendiren vergi bildirim süreci büyük önem taşıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) sürece ilişkin bilgilendirmeleri paylaştı. Kira geliri elde eden mülk sahipleri 1 Mart-1 Nisan (tarihleri arasında beyannamelerini dijital ortamda verilebilecekler.

KİRA BİLDİRİMİNDE YENİ UYGULAMA DEVREDE

Milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kiralık evlerde yaptığı kira denetimleri için büyük önem taşıyor. Bu süreçte Bakanlık yeni bir uygulamayı devreye aldı ve Gelir İdaresi Başkanlığı da "kira bildirim formu" ile kiracıları da sürece dahil etti.

VERGİ KAYIP VE KAÇAĞI ÖNLENECEK

Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi'ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar. Bu yöntemle mülk sahiplerinin beyan ettiği kira gelirleriyle kiracıların beyanlarını karşılaştırılması amaçlanıyor.

Uygulamayla düşük kira bedeli gösterenler, yanlış beyanda bulunanlar veya hiç beyanda bulunmayanlar ortaya çıkarılıyor. Ayrıca vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi planlanıyor.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var - 1. Resim

10 SORUDA KİRA BEYANNAMESİ

Kira beyannamesine ilişkin merak edilen 10 soruya 10 cevap şöyle:

Kimlerin beyanname doldurma zorunluluğu bulunuyor?

2023'te konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek.

Kira geliri elde eden mülk sahipleri ne zaman beyanname verebilecekler?

Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart'ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri arasında verilebilecek.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var - 2. Resim

Kira beyannamesi nasıl doldurulacak?

Mülk sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının "gib.gov.tr" internet adresi üzerinden "hazır beyanname sistemini" doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi'nden hazır beyana ulaşılabilecekler.

Konut kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu?

2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıkladı.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var - 3. Resim

İstisnadan kimler yararlanamayacak?

Ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, yıllık 21 bin liranın üzerinde konut kira geliri elde edenler, ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, menkul sermaye, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin lirayı aşanlar, kira gelirini süresinde beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

Gurbetçilerin, Türkiye'de kiraya verdiği mülkler için beyanname vermeleri zorunlu mu?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar mükellef kapsamında vergilendiriliyor.

Birden fazla kişinin meskene ortak olması durumunda beyanname nasıl verilecek?

Şahıslardan her birinin kendi hissesine karşılık gelen kira gelirini beyan etmesi gerekiyor.

Beyanname verilmez ya da eksik beyan edilirse cezai işlem uygulanacak mı?

Elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ayrıca verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulanacak.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var - 4. Resim

Kira beyanıyla tahakkuk edilecek gelir vergisi nasıl ödenecek?

Dijital Vergi Dairesi'nden (dijital.gib.gov.tr) veya mobil uygulamadan 02.00-23.45 saatlerinde anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlar ile vergi tahsiline yetkili bankalar ile vergi dairesi vezneleri aracılığıyla ve PTT şubelerinden ödenebiliyor.

Ödemeler taksitlendirilebilecek mi?

Tahakkuk eden vergilerin birinci taksiti damga vergisiyle 1 Nisan'a, ikinci taksiti ise 31 Temmuz'a kadar ödenebilecek.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname vermeyen ev sahibi yandı, büyük cezası var - 5. Resim

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...