Tgrt Haber
08 Aralık 2023 12:11 - Güncelleme : 08 Aralık 2023 12:18

Evini otomobilini satan alıyor, kuyumcular uyarıyor: Kesme altın üzerindeki detaya dikkat!

Gram altının sert yükselişinin ardından kesme altın yeniden yatırımcının ilgi odağı oldu. Artan dolandırıcılık vakalarının ardından Antalyalı kuyumcular, üzerinde barkot ya da seri numarası bulunmayan kesme altın yerine paket altın önerisinde bulundu.

Editör: İmran Baran / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Evini otomobilini satan alıyor, kuyumcular uyarıyor: Kesme altın üzerindeki detaya dikkat!
altın,antalya,gram altın,kesme altın

Gram altının hızlı yükselişinin ardından vatandaş yeniden kesme altına yöneldi. 'Param kadar alırım' düşüncesiyle bütçesi kadar yatırım yapabilen küçük yatırımcıları Antalyalı kuyumcular uyardı. Esnaf, üzerinde barkot ya da seri numarası bulunmayan 24 ayar kesme altın yerine seri numarasından üretici firmaya kadar tüm bilgilerin yer aldığı paket altın alınması tavsiyelerinde bulundu.

Son zamanlarda vatandaşlar tarafından sıklıkla tercih edilen kesme altın dolandırıcıların ekmeğine yağ sürdü. Barkot ve seri numarası gibi bilgilere yer verilmeyen kesme altının alım ve satım aşamasında zorluklar yaşandığını belirten kuyumcu esnafı, sarrafların kesme altın satışını da yavaş yavaş bitirdiğini belirtti.

İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmaların etkisiyle altın fiyatları rekor kırmaya devam ediyor. Uzun, kısa ve orta vadede yatırım yapmak isteyen birçok vatandaş ise tercihini altından yana kullanarak kazancını burada değerlendiriyor. Son günlerde paketli altının yerine kuyumcuların ‘kesilmiş altın’ diye tabir ettiği yarı mamul ürünler, fiyatı paketli ürünlere göre ucuz olduğu için tercih ediliyor. Altın uzmanları ise söz konusu kesilmiş altınların üzerinde bir barkot veya damga olmadığını hatırlatarak, bu altının ayarının da sadece profesyoneller tarafından ayırt edilebildiğine dikkat çekti.

“PATENT YA DA SERİ NUMARASI YOK”

Antalya’da uzun zamandır kuyumculuk sektöründe emek veren Halil Güvençoğlu, “İsrail ve Filistin arasında yaşanan savaştan dolayı altın fiyatlarında yükselme oldu. Bugünlerde vatandaşlarımızın altına olan talebi arttı. Vatandaşlarımız daha çok 24 ayar tasarruf altınları alıyor. Kesme olarak tabir edilen altına olan talep daha fazla; ama biz bunu önermiyoruz. Üzerinde patent ya da seri numarası bulunmuyor. Bunu satarken de sıkıntı yaşıyorlar. Bu sorunların olmaması için paket altın alınması daha sağlıklı olur. Bu tür altın daha güvenli olur” dedi.

“MALINI MÜLKÜNÜ SATIP ALTIN ALANLAR VAR”

Son 10 yılda yapılan araştırmalarda en çok yatırım yapılıp kazandıran altın olduğu için vatandaşların daha çok talep ettiğini dikkat çeken 25 yıllık kuyumcu Çağrı Yılmaz, “Evini arabasını satarak altın alan vatandaşlarımız var. Bu zamanlarda vatandaşlarımızın bilinçli olarak altın alması gerekiyor. Halkımızda ucuz altın diye bir inanış var, ucuz altın diye bir şey yok. Kimse ucuz altın vaat edemez, sadece ayarı düşük altın olur. Kesme altına talep çok fazla var. Bu altın türü ayar düşüklüğüne çok müsaittir. Plaka olarak çekilip üzerinde herhangi bir damga olmadığı için kandırmaya müsait bir durum oluyor. 24 ayar altın normalde 995 milyem olması gerekirken bunu 970 milyem yapan bir atölye kesme altın 24 ayar olarak satabilir. Bunun kaç milyem olduğunu anlamak çok zor. Bunu en iyi kuyumcu bile anlamaz” dedi.

Bu konuda çok fazla şikayet alındığını belirten Yılmaz, “Vatandaşlarımızın da kandırıldığının farkında oluyor. Gelen altınları atölyemizde 5 dakikada ateşe tutarak ya da asit aracılığıyla kontrol ediyoruz. Kesme altını satmak da zor, birçok kuyumcu şuanda almıyor. Satıcı da ne olduğunun farkında değil. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir. Paketli altın daha güvenlidir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...