Tgrt Haber
28 Kasım 2023 16:41 - Güncelleme : 28 Kasım 2023 16:47

Emekliye vergi muafiyeti: Fazla ödeyen parasını geri alabiliyor

Ev sahiplerinin ödemekle mükellef olduğu emlak vergisinin ikinci taksitinin son ödeme tarihi yaklaşıyor. Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve emekliler gibi bazı mükellefler vergi ödemiyor.

Emekliye vergi muafiyeti: Fazla ödeyen parasını geri alabiliyor
emekli,emlak vergisi,vergi muafiyeti

Ev sahiplerinin ödemek zorunda olduğu emlak vergisini ikinci taksitinin 30 Kasım Perşembe günü yatırılması gerekiyor. Konut sahipleri, rayiç bedelin binde 1'i (büyükşehirlerde binde 2'si) oranında ödeme yapacak. İşyeri sahiplerinin ödemeleri ise rayiç bedelin binde 2'si (büyükşehirlerde binde 4'ü) oranında hesaplanıyor. Bununla beraber emekliler başta olmak üzere bazı mükellefler vergi ödemiyor.

KİMLER EMLAK VERGİSİ ÖDEMEYECEK?

Sabah Gazetesi’nden Faruk Erdem’in haberine göre, emlak vergisinde hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler. Gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri muaf tutulacak.

İSTİSNA HANGİ KONUTLARI KAPSIYOR?

Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

YANLIŞLIKLA ÖDENEN VERGİLER GERİ ALINIYOR

5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

YENİ EMEKLİLER MUAFİYETTEN YARARLANABİLİR Mİ?

Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler. Yani 2019 yılı içinde emekli olanlar 2020 yılında emlak vergisi ödemeyecek. Öte yandan Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurtdışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.

 

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...