Tgrt Haber
06 Eylül 2023 13:57 - Güncelleme : 06 Eylül 2023 17:56

Eken azaldı fiyat yükseldi! Tütün üreticisi paraya para demiyor

Tütün ekenlerin sayısı azalınca tütünün fiyatı yükseldi. Balıkesir’de üreticiler tütünün kilosunu 115 liradan sattıklarını belirtti.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Eken azaldı fiyat yükseldi! Tütün üreticisi paraya para demiyor
,fiyat,hasat

Sigara ve puroların yanı sıra pipo ve nargilelerde sigara içmek için kullanılan tütün, enfiye, çiğneme ve daldırma olarak da tüketilebiliyor. Balıkesir’in bazı ilçelerinde tütün hasadı devam ederken, eken çiftçi sayısı azalınca fiyatlar da yükseldi. Tüccarların peşin para verdiklerini anlatan Ramazan Avcı, çiftçilerin iyi para kazandığını söyledi.

MAHALLEDE 15 AİLENİN GEÇİM KAYNAĞI

İlçenin Geriş Mahallesinde oturan memur emeklisi Ramazan Avcı, tütün hasadı iç in İvrindi’nin Çukurlar Mahallesine taşındı. Çukurlar’ da doğup büyüdüğünü anlatan Avcı, mahallede 15 ailenin tütün ekimi yaptığını kaydetti. 

TÜTÜNÜN KİLOSU 115 TL

Yaz aylarında tütün için Çukurlar mahallesine geldiğini anlatan Ramazan Avcı, “Eşimle birlikte köyde tütün ekiyoruz. Eken az olduğu için şimdi tütün çok kıymetli. Kilosu 115 liradan alınıyor. Sezonda 500-600 kilo tütün üretiyorum. Tütün eken çiftçiler para kazanıyor. Köyde tütünün yanı sıra çeşitli sebzelerde üretiyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...