Tgrt Haber
24 Eylül 2023 11:18 - Güncelleme : 24 Eylül 2023 11:38

755 bin ton işlenecek! Şeker pancarında hasat var fiyat yok

Türkiye’nin birçok noktasında şeker pancarı hasadı başladı. Buğday ve arpa gibi ürünlerin ardından başlayan şeker pancarı hasadında çiftçiler fiyatların belli olmamasından yakınıyor.

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
755 bin ton işlenecek! Şeker pancarında hasat var fiyat yok
,,hasat,

Şeker pancarı bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kanı temizlemesi ve iltihapları önlemesi gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Şeker pancarı hasadının yapıldığı yerlerden biri de Burdur. Kentte şeker pancarı hasadı sürüyor. Gölhisar ilçesinde bölge ve çevresinin ana geçim kaynaklarından biri olan ve yaklaşık 60 yıldır ekimi yapılan şeker pancarında hasat heyecanı var. Çiftçilerin şeker pancarı sökümü mesaisi bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi eylül ayı itibariyle başladı.

755 BİN TON PANCAR İŞLENECEK

Üreticiler tarlalardan hasat ettikleri şeker pancarlarını kamyon ve traktörlere yükleyip şeker fabrikasına teslim etmeye başladı. Fabrika, kampanya dönemi boyunca 755 bin ton pancar işlemeyi ve yaklaşık 102 bin ton şeker üretmeyi hedefliyor. Gölhisar Ovasının çeşitli noktalarında pancar kazımının yapıldığı bölgede kuraklık olmasına rağmen üreticiler rekolteden memnun. Pancar hasadının gizli kahramanlarından olan nakliyeciler de Gölhisar-Burdur arasında gidip gelmeye başladı.

Burdur'da şeker pancarı hasadı başladı. Fiyatların belirsizliği üreticiyi düşündürüyor.

ÜRETİCİNİN EN BÜYÜK SIKINTISI FİYAT BELİRSİZLİĞİ

Gölhisarlı pancar üreticilerinden Mehmet Özer (52), "Gölhisar Ovasında hasat başladı. 2023 yılında kuraklığa rağmen tonajlarımız normal. Bir sıkıntımız var, o da fiyatların belli olmaması" dedi.

NAKLİYE FİYATLARI DA BELLİ OLMADI

Öte yandan nakliye fiyatlarının belli olmaması da üreticiyi endişelendiriyor. Akaryakıt zamları çiftçileri olumsuz etkilediğinden üreticiler nakliye giderlerine de büyük bir pay ayırmak zorunda. Nakliyecilerden Mehmet Tunç, "Gölhisar ve Burdur çevrelerinden şeker pancarı sökümü başladı. Şeker fabrikamıza ve tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu. Tunç, pancarın fiyatı belli olmadığı için nakliye fiyatının da henüz belli olmadığını söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...