Tgrt Haber
05 Kasım 2023 12:58 - Güncelleme : 05 Kasım 2023 13:06

Ukrayna 15 füzeyle saldırdı, Rus savaş gemisi vuruldu

Ukrayna’nın dün Kırım’daki Kerç Tersanesi’ne 15 füzeyle saldırdı. Rusya, saldırıyı doğrulayarak 13 füzenin imha edildiğini 2 füzenin ise bir savaş gemisine isabet ettiğini belirtti.

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber, SavunmaSanayiST
Ukrayna 15 füzeyle saldırdı, Rus savaş gemisi vuruldu
Rusya,Ukrayna,İsrail,füze

Gözler Orta Doğu’da İsrail’in Gazze’ye yaptığı katliamlara çevriliyken diğer yandan da Rusya-Ukrayna savaşı sürüyor. Rusya’nın saldırılarına direnen Ukrayna ordusu tekrar saldırı pozisyonuna geçti.

Rusya’nın kontrolü altındaki Kırım’da bulunan Kerç Tersanesi’nin, dün Ukrayna tarafından hedef alındığı iddia edilmişti. Rus Savunma Bakanlığı, olayı doğruladı ve saldırıda 15 füze kullanıldığını açıkladı. Bakanlığa göre; 15 füzesinin 13’ü imha edilirken, 2 füze ise Kerç Tersanesi’ndeki bir savaş gemisine isabet etti.

Geminin, Rus Donanması’na ait Proje 22800 Karakurt Sınıfı Askold Korveti olduğu öne sürülüyor. Askold Korveti, henüz 2021 yılında göreve başlamıştı. Korvetin, Fransa tarafından Ukrayna’ya hibe edilen SCALP Seyir Füzesi ile hedef alındığı üzerinde duruluyor. Öte yandan Birleşik Krallık tarafından Ukrayna’ya hibe edilen ve büyük oranda SCALP’e benzerlik gösteren Storm Shadow Füzesi’nin kullanılmış olması da değerlendiriliyor.

STORM SHADOW

Storm Shadow; üretici MBDA’nın vurguladığı gibi sabit hedeflere yönelik önceden planlanmış saldırıların zorlu isterilerini karşılamak için tasarlanmıştır.

Füze, 250 kilometrenin üzerinde bir menzile ve tandem tipi BROACH savaş başlığına sahip. Savaş başlığı, sert yapıları delmek için bir öncü zırh delici kullanır ve ardından gerektiğinde penetrasyon modu ile tetiklenebilir yani hedefi deldikten sonra patlatılabilir. Füze yönlendirme sistemi; bir ataletsel navigasyon sistemi, GPS ve arazi referansını içerir.

Ukrayna 15 füzeyle saldırdı, Rus savaş gemisi vuruldu

Ek olarak dönemin Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon’un 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre; Storm Shadow, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Husilere karşı yürütülen savaşta da kullanıldı.

Fransız Storm Shadow versiyonu olan SCALP da aynı şekilde muharebe alanında kullanılmış; Yunanistan, Mısır ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilmişti. Aynı silahın bir deniz versiyonu da su üstü savaş gemileri ve denizaltılar tarafından fırlatılmak üzere geliştirildi.

Kaynak: TGRT Haber, SavunmaSanayiST
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...