Tgrt Haber
06 Ekim 2023 14:52 - Güncelleme : 06 Ekim 2023 15:13

Suriye ordusunun İdlib'e düzenlediği kara saldırısında 13 sivil yaralandı

Suriye ordusunun, İdlib kent merkezine düzenlediği kara saldırısında 6'sı çocuk, 5'i kadın 13 sivil yaralandı.

Editör: Berkay Alptekin / Kaynak: Anadolu Ajansı
Suriye ordusunun İdlib'e düzenlediği kara saldırısında 13 sivil yaralandı
Suriye,Şam,,saldırı,Türkiye,Rusya,İran

İdlib'in doğusundaki Serakib ilçesinde konuşlu Suriye ordusu ve destekçileri, İdlib kent merkezine karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı düzenledi. Suriye Sivil Savunması (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suriye ordusunun saldırısında 6'sı çocuk, 5'i kadın 13 sivil yaralandı. Yaralılar, tedavi için çevredeki hastanelere sevk edildi.

Suriye ordusunun İdlib'e düzenlediği kara saldırısında 13 sivil yaralandı

NELER OLMUŞTU?

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı almıştı. Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirerek İdlib'e yönelmişti.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar, Mayıs 2019'da tekrar şiddetlenmişti. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 yıllarında saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...