Tgrt Haber
14 Eylül 2023 16:50 - Güncelleme : 14 Eylül 2023 17:02

Putin'den Kim Jong-un'a hediye! Kremlin'den Kuzey Kore ile iş birliğine vurgu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rus lider Vladimir Putin'in görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Peskov, Kuzey Kore ile mümkün olan tüm ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Anadolu Ajansı
Putin'den Kim Jong-un'a hediye! Kremlin'den Kuzey Kore ile iş birliğine vurgu
vladimir putin,rusya,kuzey kore,kim jong-un

Dünyanın yakından takip ettiği Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rus lider Vladimir Putin görüşmesinin ardından Kremlin'den açıklama geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kim’in ziyaretinin zamanında ve yapıcı olduğunu belirtti ve Kuzey Kore ile ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

Rusya ile Kuzey Kore arasındaki işbirliğinin her alanda geliştirileceğine dikkati çeken Peskov, “Askeri ve teknik işbirliği oldukça hassas etkileşim alanları kategorisine giriyor. Kuzey Kore bizim komşumuzdur ve mümkün olan tüm alanlarda ilişkileri geliştirmeyi amaçlıyoruz, bunu da yapacağız.” ifadelerini kullandı.

İki liderin görüşmesinde çeşitli düzeylerde temasların sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldığını aktaran Peskov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ekim ayında Pyongyang’a ziyarette bulunacağı bilgisini paylaştı.

Putin'den Kim Jong-un'a hediye! Kremlin'den Kuzey Kore ile iş birliğine vurgu

Putin’in, Kim’in Kuzey Kore’ye davet teklifini kabul ettiğini de dile getiren Peskov, ziyaretle ilgili diğer detayların diplomatik yollarla belirleneceğini belirtti.

Putin'den Kim Jong-un'a hediye! Kremlin'den Kuzey Kore ile iş birliğine vurgu

PUTİN'DEN KİM'E HEDİYE

Vostoçniy Uzay Üssü'ndeki görüşme esnasında Putin’in Kim’e uzayda kullanılan, Rus üretimi uzay elbisesi eldiveni hediye ettiğini açıklayan Peskov, ayrıca Kuzey Kore liderinin Rusya ziyaretinin ne kadar süreceği hususunda bilgi veremeyeceğini, bu bilginin Kuzey Kore tarafının inisiyatifinde olduğunu vurguladı. ​​​​

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...