Tgrt Haber
21 Aralık 2023 12:55 - Güncelleme : 21 Aralık 2023 13:01

Kızıldeniz'deki krize Yunanistan da dahil oluyor: Miçotakis donanmaya emir verdi

ABD ile İran'ın karşılıklı tehditleri ve Husilerin ticari gemileri hedef alması Kızıldeniz'de suları ısındırdı. ABD, İsrail'in Gazze'ye saldırıları durana kadar gemileri hedef alacağını belirten Husilere karşı Kızıldeniz için koalisyon oluşturdu. Gemilere tehdit devam ederken Yunanistan donanması ise Miçotakis'in emri üzerine Kızıldeniz hamlesini yaptı.

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
Kızıldeniz'deki krize Yunanistan da dahil oluyor: Miçotakis donanmaya emir verdi
Yunanistan,ABD,Kızıldeniz,Yemen,

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sona erene kadar Kızıldeniz'den geçen gemileri engelleyeceğini açıklayan Yemen'deki İran destekli Husilere karşı ABD öncülüğünde koalisyon oluşturuldu. Yemen'deki Husilerin lideri Abdülmelik el-Husi, "Kızıldeniz'deki herhangi bir gerilime" cevap olarak ABD'nin savaş gemilerini hedef alacaklarını söylemişti.

YUNANİSTAN'DAN KIZILDENİZ HAMLESİ

Misyonda ABD'nin yanı sıra İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller, İspanya ve Bahreyn'den toplam 10 ülkeden kuvvetler yer alıyor. En son Avustralya ise 11 asker yollayacağını açıklamıştı. Kızıldeniz krizine Yunanistan da dahil oldu. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan'ın Kızıldeniz'e fırkateyn göndereceğini duyurdu.

Dendias, yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde büyük bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu belirterek ticari gemilere yönelik saldırıların insan hayatını, uluslararası güvenlik ve istikrarı tehdit ettiğini söyledi.

Dendias, "Başbakan Kiryakos Miçotakis'in emri üzerine, Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstandinos Floros ve Deniz Kuvvetleri Başkanı'ndan, ticari gemileri ve denizcilerin hayatlarını korumak amacıyla Yunan Donanmasına ait bir fırkateynin Refah Muhafızı Operasyonu'na katılmasını istedim" ifadelerini kullandı.

Kızıldeniz'deki krize Yunanistan da dahil oluyor: Miçotakis donanmaya emir verdi

KIZILDENİZ'DE SALDIRILAR

Yemen'deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, 14 Kasım'daki televizyon konuşmasında, Kızıldeniz'de İsrail gemilerini hedef alabilecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri ise 19 Kasım'da X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki olarak İsrail bandıralı her türlü gemiyi hedef alacaklarını duyurmuştu. Ardından Husiler, Babu'l Mendep Boğazı'nda "Unity Explorer" ve "Number Nine" adlı iki İsrail gemisine İHA ve füze saldırısı düzenlemişti.

İsrailli denizcilik şirketi ZIM de 29 Kasım'da yaptığı açıklamada, Umman Denizi ve Kızıldeniz'deki güvenlik durumunu gerekçe göstererek gemilerinin Mısır'daki Süveyş Kanalı'nı kullanmayacağını belirtmişti. CENTCOM ise 4 Aralık'ta X sosyal medya platformundan, Kızıldeniz'in güneyindeki uluslararası kara sularında 3 ticari gemiye 4 saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Kızıldeniz'in güneyinde ABD donanmasına bağlı "USS Carney" destroyerinin ticari gemilerin yardım çağrısına yanıt verdiği aktarılan açıklamada, destroyerin gemilere yardım ederken kendisine doğru ilerleyen 3 İHA'yı düşürdüğü duyurulmuştu.

Son dönemlerde Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almıştı. Mısır'ın Süveyş Kanalı İdaresinden dün yapılan açıklamada, 19 Kasım'dan bu yana 55 geminin rotasının Babu'l Mendep Boğazı yerine Afrika'nın güney ucundaki Ümit Burnu'na yönlendirildiği bildirilmişti.

Kaynak: TGRT Haber, Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...