Tgrt Haber
06 Aralık 2023 07:46 - Güncelleme : 06 Aralık 2023 08:53

Katliam sürerken yeni işgal planına onay: İsrail, Doğu Kudüs'te yayılacak

İsrail ordusu, 7 gün süren ateşkesin acısını çıkarırcasına Gazze'yi ağır bombardımana tutarken Netanyahu hükümetinin Doğu Kudüs'te yeni bir işgal planı hazırladığı ortaya çıktı. "Aşağı Kanal" isimli proje ile yerleşimciler güney hattına yerleştirilecek.

Editör: Suat Vilgen / Kaynak: Anadolu Ajansı
Katliam sürerken yeni işgal planına onay: İsrail, Doğu Kudüs'te yayılacak
israil,yerleşim,işgal,doğu kudüs,gazze

İsrail ordusu, uluslararası baskının ardından razı olduğu 7 günlük ateşkesin ardından Gazze'ye öncekinden daha güçlü bir şekilde saldırı başlattı. Hem havadan hem karadan bölgeye bombalar yağdırmaya devam eden işgal ordusu, katliam zincirine yeni halkalar ekliyor

Gazze'de durum böyleyken Binyamin Netanyahu yönetimindeki hükümet ise sessiz sedasız işgal harekatını genişletiyor. İsrail yönetiminin dünya Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara odaklanmışken Doğu Kudüs'te yeni bir işgal planı hazırladığı ortaya çıktı.

İSRAİLLİ STK HABERDAR ETTİ

Konuya ilişkin ifşaat, İsrailli sivil toplum kuruluşu Ir Amim'den geldi. Yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının dün Doğu Kudüs'ün Sur beldesinde 1792 konutun inşası için "Aşağı Kanal" adı verilen yerleşim yeri projesini onayladığı duyuruldu.

Bunun 2012'deki Givat Hamatos yasa dışı Yahudi yerleşim biriminden bu yana tamamı Doğu Kudüs toprakları üzerinde kurulu ilk yerleşim planı olacağı aktarılan açıklamada, İsrail'in Doğu Kudüs'te yeni yerleşim yeri inşası için Gazze'deki saldırılardan istifade ettiği vurgulandı.

Yeni yerleşim yerinin, Filistin'in Ummu Tuba Mahallesi bitişiğindeki 186 dönüm arazi üzerine 1792 konut inşasını içerdiği kaydedildi.  Açıklamada aeyrıca, projenin hayata geçirilmesi halinde Kudüs'ün politik geleceğine tehlikeli yansımaları olacağına ve Doğu Kudüs'ün güney hattı boyunca İsrail yerleşim birimlerini genişleteceğine değinildi.

İŞGALDE SON 10 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

İsrail, 26 Şubat 2023 tarihinde Ürdün'ün Akabe kentinde, 19 Mart 2023'te de Mısır'ın Şarm eş-Şeyh kentinde Filistin, Ürdün, ABD ve Mısır'ın katılımıyla düzenlenen toplantılarda yerleşim faaliyetlerini bir süreliğine durdurmayı taahhüt etmişti.

Bu anlaşmaya rağmen, 2023'te yerleşim faaliyetleri son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.İsrail'in 1967'de işgal ettiği Doğu Kudüs'teki hakimiyeti ve burada inşa ettiği Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...