Tgrt Haber
29 Ocak 2024 13:00 - Güncelleme : 29 Ocak 2024 13:01

İsrail, kendi vatandaşlarını zehirleyerek öldürdü! İtiraf gibi rapor

İsrail medyası, ordunun Hamas'ın elindeki İsrailli esirleri öldürdüğünü yazdı. İtiraf gibi raporda ölen esirlerde yaralanma belirtisi olmadığı, zehirli bombayla ölmüş olabileceği belirtildi.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: Haaretz
israil,esir,gazze

İsrail'in, 4 İsrailli rehineyi Hamas savaşçısı sanarak öldürmesinin tek 'cinayetleri' olmadığı ortaya çıktı. İsrail medyasından Haaretz, İsrail ordusunun, Hamas'ı etkisiz hale getirmek için Gazze'nin tünellerine zehirli bomba attığını bu saldırılarda İsrailli esirlerin öldüğünü yazdı. İsrailli bir rehine ailesine ordu tarafından verilen raporu haberleştiren Haaretz, esirlerin zehirlenerek ya da boğularak öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

Hamas'ın esirlerinden Ron Sharman'ın ailesine verilen raporda, Ron'un 14 Aralık'ta öldürüldüğü bildirildi. Fakat Ron'un bedeninde herhangi bir yaralanma belirtisine rastlanmadı. Aile, raporun da ortaya çıkmasıyla İsrail ordusunu suçladı. 

İsrail, kendi vatandaşlarını zehirleyerek öldürdü! İtiraf gibi rapor
Ron Sharman

Olaya ilişkin açılan soruşturma sonucu, esirlerin ''İsrail ordusunun saldırısı sonucu zehirlenme ya da boğulma nedeniyle'' ölmüş olabileceği belirtildi. 

''OĞLUMU İSRAİL ÖLDÜRDÜ''

Anne Maayan Sherman, Haaretz’e yaptığı açıklamada “Oğlum öldürüldü ama Hamas tarafından değil, İsrail ordusu tarafından” ifadelerini kullandı.

İsrail, kendi vatandaşlarını zehirleyerek öldürdü! İtiraf gibi rapor

İSRAİL SUÇLAMALARI REDDETTİ

İsrail ordusu ise zehirli bomba kullanmadığını iddia ederek, suçlamaları reddetti. Fakat patlama sonucu oluşan kimyasal reaksiyonların zehirlenmeye yol açabileceği belirtilerek İsrail kendini savundu.

İSRAİLLİ REHİNELERİ ÖLDÜRMÜŞLERDİ

Kassam Tugayları 8 Aralık 2023'te de bir esirin kurtarılması için gerçekleştirilen kurtarma operasyonunun başarısızlıkla sonuçlandığını, çıkan çatışmada esirin öldüğünü, onu kurtarmaya gelen İsrail askerlerinde de ölen ve yaralananlar olduğunu açıklamıştı.

İsrail, kendi vatandaşlarını zehirleyerek öldürdü! İtiraf gibi rapor

İsrail ordusu ise daha sonra yaptığı açıklamada, esirin kurtarılması için gerçekleştirilen "operasyonun" başarısız olduğunu doğrulamış ve bu esnada 2 askerin ağır yaralandığını bildirmişti.

Kaynak: Haaretz
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...