Tgrt Haber
10 Eylül 2023 21:02 - Güncelleme : 10 Eylül 2023 21:10

İran dördüncü ülke olacak! Hipersonik balistik füze projesi ortaya çıktı

ABD, Rusya ve Çin'den sonra İran da hipersonik silah alanında atılım gerçekleştiriyor. İran Devrim Muhafızları Acil Müdahale Komutan Yardımcısı Abbas Nilforuşan yeni nesil hipersonik balistik füze projesinde çalışma yürüttüklerini belirtti.

Editör: Murat Makas / Kaynak: TGRT Haber, M5
İran dördüncü ülke olacak! Hipersonik balistik füze projesi ortaya çıktı
İran,ABD,Rusya,balistik,hipersonik

İran Devrim Muhafızları Acil Müdahale Komutan Yardımcısı Abbas Nilforuşan, yeni nesil hipersonik balistik füzeler üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’in aktardığına göre Nilforuşan, “Yeni nesil hipersonik balistik füzeler geliştiriliyoruz. Bugün, uçuş menzili 2 bin kilometre olan Fattah hipersonik füze gibi füzelerimizin kalitesini ve yeteneklerini artırmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sputnik’te ye alan habere göre İran, ilk yerli yapım hipersonik balistik füzesini 2022’de geliştirmişti. Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Amir Hajizadeh, Fattah adını alan bu füzeyi geçen Haziran ayında düzenlenen bir silah fuarı sırasında tanıtmıştı. Hajizadeh’in sözlerine göre, füze bin 400 kilometre menzile sahip ve düşman hava savunma sistemleri için “neredeyse yakalanmaz” olduğunu savunmuştu.

DÖRDÜNCÜ ÜLKE OLACAKLAR

Böylelikle İran, hipersonik silaha sahip olan dördüncü ülke olma özelliğine sahip. Hipersonik silahlara sahip diğer ülkeler arasında Rusya, Çin ve ABD bulunuyor.

Kaynak: TGRT Haber, M5
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...