Tgrt Haber
29 Kasım 2023 15:39 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 15:59

Gazze'nin ardından hedef belli: İsrail açık açık tehdit etti

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin gerçekleşmesinde payı olan Katar hedef haline geldi. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Gazze'deki savaşın ardından Katar ile hesaplaşacaklarını söyledi.

Gazze'nin ardından hedef belli: İsrail açık açık tehdit etti
gazze,israil,filistin,hamas,katar

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin arabulucusu Katar'la farklılıklarını bir kenara bıraktığını söyleyen İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Gazze'deki savaşın ardından hesaplaşacaklarını söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın stratejik işlerden sorumlu genel müdür yardımcısı Joshua Zarka, İsrail ordu radyosuna verdiği bir röportajda, Katar'ın "Hamas'ın faaliyetlerine ev sahipliği yapma ve meşrulaştırma ile ilgili her konuda oynadığı rol" ile ilgili "hesaplaşacağız" dedi.

HAMAS OFİSİ KATAR'DA

Katar, ABD ve Mısır, Gazze'de ateşkesin sağlanması, uzatılması ve esir-esir değişiminin sağlanması için son günlerde yoğun müzakerelere girişti. Körfez ülkesi aynı zamanda siyasi bir kuruluş olduğunu ve barış için kullanılabildiği sürece açık kalacağını söylediği bir Hamas ofisine de ev sahipliği yapıyor.

Salı günü, CIA ve İsrail'in Mossad başkanları, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkesin uzatılması konusunu görüşmek üzere Katar başbakanıyla bir araya gelmişti.

İSRAİL İLE HAMAS ARASINDA ESİR TAKASI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasındaki "insani ara" uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar, dün, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda "insani ara”nın 2 gün daha uzatıldığını duyurdu.

Kaynak: AFP
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...