Tgrt Haber
10 Kasım 2023 15:42 - Güncelleme : 10 Kasım 2023 15:56

BM'den İsrail'in Gazze’de 4 saatlik ara kararına tepki: Alaycı ve zalimce

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarına her gün 4 saatlik ara verme kararını 'alaycı ve zalimce' olarak yorumladı.

Editör: Berrak Arıcan / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
BM'den İsrail'in Gazze’de 4 saatlik ara kararına tepki: Alaycı ve zalimce
israil,gazze,,filistin

İsrail'in Gazze'ye saldırıları 35 gündür sürerken dünyanın dört bir yanından gelen ateşkes çağrılarına İsrail kulaklarını tıkamaya devam ediyor. Batılı ülkelerin çağrısına tek karşılığı 4 saatlik bir ara olan İsrail'in kararına Birleşmiş Milletler'den tepki geldi.

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese ise Avustralya'nın Adelaide kentinde yaptığı açıklamada, İsrail’in kararına tepki gösterdi. “Gazze Şeridi’ne insanların sıkışıp kaldığı ve yıkımın büyük olduğu bu küçücük toprak parçasına her hafta 6 bin bomba atılıyor” ifadelerini kullanan Albanese, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarının geri dönüşü olmayacağını söyledi. Albanese, “Dört saatlik ateşkes, yani onları yeniden bombalamaya başlamadan önce nefes almalarına ve bombardımansız hayatın nasıl bir şey olduğunu hatırlamalarına izin vermek için bir ara. Bu çok alaycı ve zalimce” dedi.

NE OLMUŞTU?

İslam ülkeleri İsrail’e ateşkes çağrısında bulunurken, batılı ülkeler ise “insani duraklama” ifadesini kullanıyor. Batılı ülkelerin çağrısına karşılık veren İsrail, dün Filistinli sivillerin Gazze Şeridi’nin güneyine geçmeleri ve insani yardım sağlanması için her gün 4 saat boyunca saldırılara “ara vereceğini” duyurdu.

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARINDA SON DURUM

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 36'sı Gazze Şeridi içerisindeki çatışmalarda olmak üzere 352’si asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail'in saldırılarında 4 bin 412'si çocuk, 2 bin 918'i kadın olmak üzere 10 bin 812 Filistinli öldürüldü, 26 bin 905 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 181 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...