Tgrt Haber
11 Ağustos 2021 10:40

Sabina Toziya kimdir, nerelidir? Usta oyuncunun biyografisi

En son Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisiyle oyunculuğu aklımıza kazınan Sabina Toziya’dan acı haber geldi. Usta oyuncu, 75 yaşında hayata gözlerini yumdu. Sabina Toziya’nın dini, gençliği ve hayatı merak konusu oldu.

Sabina Toziya kimdir, nerelidir? Usta oyuncunun biyografisi
sabina toziya kimdir,sabina toziya nereli,sabina toziya neden öldü

Sabina Toziya, Ocak 2021’de beyninde tespit edilen tümör nedeniyle acil ameliyata alınmıştı. Memleketi Makedonya'da bulunan usta oyuncunun ameliyatını Sağlık Bakanı Venko Filipce yaptı. 10 saatlik ameliyatın ardından Toziya'nın beynindeki tümör temizlendi. 4 gün yoğun bakımda kalan usta oyuncu daha sonra taburcu edildi. Toziya, sağlık problemi nedeniyle sete dönemeyeceği için Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden de senaryo gereği ölerek ayrılmıştı.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin senaristi Bahadır Özdener, bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada acı haberi duyurdu. Senarist Özdener, 72 yaşındaki usta oyuncunun hayatını kaybettiğini belirtti. Özdener, paylaşımında "Çok kıymetli Sabina Toziya'yı, Rahmeti Rahman'a uğurladık. Allah'tan annemize rahmet, ailesine, sevenlerine başsağlığı dileriz" ifadelerini kullandı.

Sabina Toziya kimdir, nerelidir? Usta oyuncunun biyografisi

Oktay Kaynarca, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde annesi (Hayriye Çakırbeyli) rolünü oynayan Sabina Toziya için duygularını paylaştı. Kaynarca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sınanıyor muyum bilmiyorum ama bir bildiği var sanırım yaradanın. Tarif etmem imkansız, sadece kocaman bir boşluk var kocaman bir hiçlik boğazım düğüm düğüm... Uğurlar olsun canımın içi nurlar içinde uyu...” ifadelerine yer verdi.

SABİNA TOZİYA’NIN HAYATI

Sabina Toziya’nın tam adı, Sabina Ajrula olan Toziya’dır. Sabina Toziya, 17 Nisan 1946'da Üsküp Makedonya’da dünyaya geldi. Üsküp Devlet Tiyatrosunda oyunculuk eğitimi alan Toziya, Daha sonra Makedonya ve Yugoslavya'da oyunculuk yaptı. Türkiye’de oyunculuk hayatına ve bizim karşımıza ilk kez Star TV’de yayımlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinde Afife Hatun karakteriyle çıktı.

Uzun bir süredir Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde rol alan usta oyuncu Toziya, burada Hayriye Çakırbeyli rolüyle aklımıza kazınmıştı. Sabina Toziya Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden 2021 Ocak ayında beynindeki tümör nedeniyle kısmi felç geçirmesiyle diziden ayrılmak zorunda kaldı.

Sabina Toziya kimdir, nerelidir? Usta oyuncunun biyografisi

Son dizisi olan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da otoriter ve geleneklerine bağlı bir Karadeniz kadını Hayriye Ana karakterini canlandıran Sabina Toziya, 75 yaşında hayata gözlerini yumdu. Usta oyuncu Toziya, sinemada ise Bal Kaymak ve Annemin Yarası filmlerinde rol aldı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...